Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę
REKLAMA
REKLAMA
Nadchodzą poważne zmiany dotyczące sprzedaży przez platformy internetowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych, która dotyczy tej kwestii. Ustawa nakłada na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem. Nowela ma wejść w życie 1 lipca 2024 roku.
REKLAMA
Platformy internetowe z obowiązkiem raportowania na temat sprzedawców działających z pomocą tych platform. Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, której celem jest implementacja unijnej dyrektywy DAC7, nakłada na platformy cyfrowe obowiązek raportowania na temat sprzedawców działających z pomocą tych platform. Zmiana dotyka osoby, które dokonują na platformach internetowych różnego rodzaju transakcji.
Chodzi o sprzedawców, którzy dokonują na platformach transakcji związanych ze sprzedażą towarów, świadczeniem usług, udostępnianiem środków transportu, udostępnianiem nieruchomości i ich części, w tym pomieszczeń przynależnych lub udziału w nieruchomościach. Nowe regulacje obejmują więc sprzedaż dokonywaną na tak popularnych platformach internetowych jak chociażby Allegro, OLX czy Vinted.
Raportowaniem objęci będą sprzedawcy internetowi, których łączne wynagrodzenie w danym roku przekroczy równowartość 2 tys. euro
REKLAMA
Jak wynika z nowelizacji, obowiązek raportowania będzie dotyczył sprzedawców towarów, którzy w ciągu roku dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu przekroczyło w danym roku równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży. Sprawozdania będą składane przez platformy cyfrowe fiskusowi, tj. szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w postaci zbiorczej informacji na temat sprzedawcy lub sprzedawców. Informacja będzie przekazywana elektronicznie.
Co się stanie po przekroczeniu limitów? Użytkowników, po przekroczeniu wskazanych przez ustawodawcę limitów sprzedaży oraz niedopełnieniu wskazań ze strony platform sprzedażowych, mogą spotkać przykre konsekwencje. Fiskus może wydać decyzję o zablokowania kont oraz zajęciu środków pozyskanych z tytułu sprzedaży na platformach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat