REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
muzyka film internet twórca artysta wydawca ZPAV prawo autorskie
Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Przed nami zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Zmiany cieszą, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia

Jeżeli ktoś w internecie zarabia na pracy twórców i ich wydawców, to ma się tym zarobkiem z nimi dzielić. Wokół tego zagadnienia toczyła się w studio Gość INFOR.PL rozmowa z Bogusławem Plutą, dyrektorem zarządzającym Związku Producentów Audio-Video (ZPAV).
Pretekstem do rozmowy było przyjęcie przez rząd projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak powiedział Bogusław Pluta, te zmiany cieszą, ale trzeba pamiętać, że Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia. Zgodnie z dyrektywą DSM zmiany powinny być już dawno wprowadzone i niestety, płacimy z tego tytułu kary, których suma idzie obecnie w miliony euro!

REKLAMA

Zmiany powinny być niewidoczne dla zwykłych użytkowników

Co wprowadzane zmiany będą oznaczały dla zwykłego użytkownika internetu? Nasz gość uspokoił słuchaczy mówiąc, że będą dla niego, a w każdym razie powinny być, niewidoczne. Muzyka i filmy nadal będą obecne w tej przestrzeni. Zmieni się natomiast sytuacja twórców filmowych i muzycznych i ich wydawców, którzy będą mieli bardziej jednoznaczne podstawy do tego, by domagać się swojego wynagrodzenia. Dyrektywa ureguluje stan, który obecnie już istnieje, a jego powstanie zostało wymuszone okolicznościami i zmianami, jaki się wokół nas dokonują. Choć w czasach, gdy internet był dla nas nowością, którą obecnie jest np. AI, nie bardzo było wiadomo, w jakim kierunku się rozwinie i jak regulować zasady poruszania się w nim, to jednak z czasem stało się jasne, że serwisy, np. społecznościowe muszą płacić twórcom. Zdaniem Bogusława Pluty, w przypadku dużych serwisów ten system funkcjonuje już obecnie, a artyści i wydawcy dostają pieniądze za streaming. Po wprowadzeniu zmian w przepisach sama transmisja zysków się nie zmieni. Nadal będą zawierane umowy, które uregulują wysokość wynagrodzenia. Zmieni się jednak to, że obowiązki serwisów będą jasno określone – będą one musiały dbać o to, żeby treści, które są udostępniane, były udostępniane za zgodą twórców, czy reprezentujących ich wydawców i żeby wynagrodzenie z tego tytułu zostało zapłacone. Nie sprawdzi się już argument, że serwis jedynie udostępnia przestrzeń, w której ktoś inny dokonał publikacji. W tym znaczeniu ciężar obowiązków przesunie się ze strony twórców na stronę serwisów. Mimo tych zmian musimy mieć świadomość, że serwisy pirackie istnieją i będą istniały. Jednak każda zmiana regulująca prawa twórców daje szansę na skuteczniejszą walkę z ich działalnością.
Na zakończenie rozmowy Bogusław Pluta zauważył, że zmiany, które zaczną obowiązywać zostały wypracowane 10 lat temu. To zaś oznacza, że nie uwzględniają problemów np. sztucznej inteligencji. Na dzień dzisiejszy musimy pogodzić się z tym, że prawo jest reaktywne i zawsze mamy opóźnienie w stosunku do tempa, w jakim rozwija się świat i rządzące nim technologie. Po raz kolejny do czasu wprowadzenia zmian w prawie pozostanie nam wprowadzanie w życie rozwiązań tymczasowych.

Całej rozmowy z Bogusławem Plutą dyrektorem zarządzającym ZPAV można posłuchać tutaj

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

REKLAMA

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

REKLAMA

MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

REKLAMA