Informacja dla wyborców: jak zmienić miejsce głosowania
REKLAMA
REKLAMA
- Jak sprawdzić dane w rejestrze wyborców
- Zaświadczenie o prawie do głosowania
- Dopisanie do spisu wyborców
- Skorzystaj z aplikacji mObywatel
Jak sprawdzić dane w rejestrze wyborców
Każdy wyborca może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Należy to zrobić za pomocą strony gov.pl (w zakładce „Dokumenty i dane osobowe” - "Meldunek i wybory" – „Wybory”).
REKLAMA
Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
REKLAMA
Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca w dowolnie wybranym urzędzie gminy może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Jest na to czas do czwartku 6 czerwca. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wyborca, któremu wydano takie zaświadczenie, zostanie wykreślony ze spisu w danej gminie. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W takim wypadku, niezależnie od przyczyny, nie będzie można otrzymać kolejnego zaświadczenia ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
O takie zaświadczenie może wystąpić także wyborca wpisany do spisu wyborców przez konsula za granicą. Wniosek należy złożyć właściwemu konsulowi do 6 czerwca.
Dopisanie do spisu wyborców
Innym rozwiązaniem jest dopisanie do spisu wyborców w dowolnej gminie. To rozwiązanie przewidziano dla osób, które przez dłuższy czas przebywają poza miejscem stałego zamieszkania, a także dla osób nieujętych w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Także w tym przypadku termin na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania upływa 6 czerwca; należy go złożyć w urzędzie gminy, w której chcemy głosować lub elektronicznie przez stronę gov.pl.
Skorzystaj z aplikacji mObywatel
Najprościej będzie jednak wykorzystać możliwości smartfona. Warto skorzystać z darmowej aplikacji mObywatel. W aplikacji można łatwo sprawdzić informacje o:
- swoich prawach wyborczych,
- zbliżających się wyborach (terminie i rodzaju wyborów),
- swoim miejscu głosowania (numerze obwodu i adresie siedziby obwodowej komisji wyborczej),
- swoich pozostałych danych w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Dodatkowo, jeśli wyborca chce jednorazowo zmienić miejsce głosowania, z aplikacji łatwo przejdzie do odpowiedniego wniosku.
Informacje z usługi Wybory znajdują się także na stronie mObywatel.gov.pl pod nazwą „Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat