Sygnaliści. Co dalej z nowymi przepisami? Przedstawiono kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
sygnalista ochrona sygnalistów kultura pracy / Sygnaliści. Co dalej z nowymi przepisami? Przedstawiono kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy. / shutterstock

Przedstawiono kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy. Trzy z nich zaopiniowano pozytywnie. Celem zmian jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dąży ona do stworzenie kultury zatrudnienia opartej na odpowiedzialności oraz bezpieczeństwie.

Stworzenie kultury zatrudnienia opartej na odpowiedzialności oraz bezpieczeństwie

Komisja Praw Człowieka i Praworządności zajęła się w poniedziałek ustawą o ochronie sygnalistów.
Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski podkreślił, że celem regulacji jest stworzenie kultury zatrudnienia opartej na odpowiedzialności oraz na komforcie i bezpieczeństwie wszystkich osób wykonujących pracę.
"Ona ma polegać na tym, że bierzemy odpowiedzialność za miejsce, w którym wykonujemy pracę w różnym charakterze – jako pracownik, funkcjonariusz, jako zleceniobiorca, jako wolontariusz, stażysta, praktykant" – powiedział Gajewski.
Dodał, że każda osoba, która zgłasza naruszenie prawa, nie może być narażona na działania odwetowe.
Wiceminister wskazał, że w ustawie zapisano kilkanaście dziedzin prawa – od prawa pracy przez korupcję, zamówienia publiczne po bezpieczeństwo i jakość produktów, które będą chronione ustawą o sygnalistach.

Przedstawiono kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu przedstawiło kilkanaście uwag i propozycji zmian do ustawy. Trzy z nich – na wniosek przewodniczącego komisji senatora Marcina Karpińskiego – komisja zaopiniowała pozytywnie.
Uwagi zgłosili ponadto przedstawiciele strony społecznej i organizacji, m.in. Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Polskiej Izby Ubezpieczeń, Forum Związków Zawodowych czy Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Strona przedsiębiorców apelowała, by z dziedzin prawa objętych ochroną wykluczyć prawo pracy. Jak tłumaczyli jej przedstawiciele, ten obszar jest chroniony innymi przepisami, a organem badającym naruszenia prawa w tym zakresie jest Państwowa Inspekcja Pracy.
Związki zawodowe przekonywały, że ujęcie prawa pracy w omawianej regulacji jest konieczne, gdyż korporacje niekiedy nie są w stanie kontrolować wszystkich naruszeń, a pracownicy często boją się je zgłaszać.
Ustawa o ochronie sygnalistów będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu plenarnym Senatu, które rozpocznie się we wtorek.

Sygnaliści w firmie. Przewodnik dla pracodawców

Sygnaliście będzie przysługiwała ochrona

Uchwalona przez Sejm 23 maja ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dokument ten miał być wprowadzony przez kraje unijne do 17 grudnia 2021 r.
Zgodnie z ustawą ochroną zostaną objęte osoby zgłaszające naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą wewnętrznych kanałów zgłoszeń, które zostaną utworzone przez podmioty prywatne i publiczne, zewnętrznych kanałów zgłoszeń do odpowiednich organów państwa i za pomocą ujawnienia publicznego (w szczególnie określonych przypadkach).
Ustawa przewiduje możliwość przyjmowania wspólnej procedury zgłoszeń wewnętrznych w ramach grupy kapitałowej. Warunkiem będzie zapewnienie zgodności wykonywanych czynności z ustawą.
Sygnalistą z przysługującą mu ochroną będzie mógł zostać pracownik, ale też były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz.
Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Ten urząd zajmie się też przyjmowaniem zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów, jeśli chodzi o konstytucyjne prawa oraz wolności człowieka i obywatela.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od ich ogłoszenia. (PAP)

Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawców

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...