REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury
Wyższe emerytury dla matek. Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe emerytury dla matek. Potrzeba kompleksowej polityki rodzinnej, a ona obejmuje także uwzględnienie wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury; to jeden z powodów, że kobiety odkładają niższe składki i mają później niższe emerytury - przekonywał prof. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Postulat wyższej emerytury dla matek pojawił się podczas dwunastego Zjazdu Dużych Rodzin, czyli środowiska rodziców z co najmniej trojgiem dzieci. O propozycjach dla ustawodawcy, które zaprezentowano w trakcie zjazdu, mówił szef zespołu ekspertów ZDR prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zaproponowane zmiany w prawie miałyby pomóc dodatkowo w utrzymaniu wielodzietnych rodzin.

REKLAMA

Jest potrzeba uwzględnienia wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury

REKLAMA

Prof. Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego przekonywał podczas zjazdu, że potrzeba kompleksowej polityki rodzinnej, a ona obejmuje także uwzględnienie wysiłku kobiet włożonego w wychowanie dzieci przy ustalaniu emerytury; to jeden z powodów, że kobiety odkładają niższe składki i mają później niższe emerytury. Prof. Hardt zauważył jednocześnie, że "nie załatwimy polityki rodzinnej pieniędzmi". "Znaczenie ma też kultura, a do tego obecna niepewność ekonomiczna czy choćby wojna w Ukrainie. Tych przyczyn jest więcej" - wskazywał.

Dyskusji o wielodzietnych rodzinach przysłuchiwał się wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który sam spełnia wymagania rodziny "Trzy Plus", a w Tomaszowie otrzymał symboliczną Kartę Dużych Rodzin - bo z chwilą, kiedy urodziło mu się trzecie dziecko, formalnie zyskał prawo ubiegania się o członkostwo w stowarzyszeniu dużych rodzin. Symbolicznie otrzymał też podczas zjazdu funkcję "ministra obrony rodziny". "Teraz spotykam się z wami jak równy z równym" - skomentował wicepremier, który - jako minister pracy i polityki społecznej - dziesięć lat temu prezentował w Sejmie projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny.

Iloraz podatkowy do rozliczeń PIT. To rozwiązanie uzależnia poziom obciążeń podatkowych od struktury gospodarstwa domowego

REKLAMA

Kolejny postulat dotycz rozliczeń PIT przez rodziny. "Chodzi o wprowadzenie ilorazu podatkowego do rozliczeń PIT. To rozwiązanie uzależnia poziom obciążeń podatkowych od struktury gospodarstwa domowego. Teraz podatnik, niezależnie od liczby osób na utrzymaniu, ma to samo obciążenie niezależnie od tego, czy jest to osoba samotna bez rodziny, czy ma na utrzymaniu niepracującego małżonka i troje dzieci" - tłumaczył prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Według niego to fundamentalna niesprawiedliwość, która tylko częściowo jest łagodzona przez ulgę na dziecko i przez możliwość preferencyjnego opodatkowania rodzica z czwórką i większą liczbą dzieci. Zdaniem ekspertów ZDR nie ma rozwiązania systemowego uwzględniającego wysokość podatku od liczby osób w gospodarstwie domowym, a system nie dostrzega rodzin z mniejsza liczbą dzieci, więc trzeba wprowadzić systemowe rozwiązanie podobne to istniejącego obecnie wspólnego opodatkowania małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zjazd Dużych Rodzin w Tomaszowie Mazowieckim, z debatą o problemach rodzin wielodzietnych

W trzydniowym dwunastym Zjeździe Dużych Rodzin, który odbył się w dniach 31 maja - 2 czerwca 2024 roku w Tomaszowie Mazowieckim, wzięło udział około 700 osób, w tym 500 dzieci; odbyły się debaty o problemach rodzin wielodzietnych, animacje i pikniki przygotowane przez gminę Tomaszów Mazowiecki. Związek Dużych Rodzin wybrał nowe władze. Szefem ponownie wybrany został Radosław Waszkiewicz, prywatnie ojciec 5 dzieci, a po rezygnacji Andrzeja Wacha - wieloletniego wiceprezesa i założyciela stowarzyszenia - do zarządu ZDR weszła pochodząca z Rawy Mazowieckiej Anna Przerwa, prywatnie mama siedmiu córek.

Organizatorem XII Zjazdu Dużych Rodzin był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a współorganizatorem Miasto Tomaszów Mazowiecki. Trzydniowe wydarzenie objęte było patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim, kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020, 2021), Wadowicach (2022). XI Zjazd Dużych Rodzin (2023) odbył się w miejscu pierwszego Zjazdu –  w Grodzisku Mazowieckim.

Emerytury dla metek, które wychowywały co najmniej 4 dzieci, to najniższe świadczenie emerytalne

Przypomnijmy przy okazji, że matkom, które ukończył 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci przysługuje specjalna emerytura, jest to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Przy czym, prawo do tego świadczenia pojawia się, jeśli matka nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Emerytura taka przysługuje także ojcom, przy spełnieniu określonych warunków. Zostało ono wprowadzone od 1 marca 2019 roku.

Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości najniższej emerytury, w przypadku gdy matka nie pobiera emerytury ani renty. Co oznacza, że od 1 marca 2024 r. ta specjalna emerytura dla matek wynosi 1780,96 zł, przy czym jest ona co roku waloryzowana. Więcej na ten temat w artykule: Emerytury dla matek z co najmniej 4 dzieci. Jakie zasady przyznawania?

Przeciętna emerytura i renta w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 3516,95 zł

ZUS podał, że przeciętna wypłata emerytury i renty w pierwszym kwartale br. wyniosła 3516,95 zł i była wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie poprzedniego roku o 16,1 proc. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń było ich zwiększenie z tytułu waloryzacji wskaźnikiem 112,12 proc.

ZUS poinformował w komunikacie z 3 czerwca, że stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z danych ZUS wynika, że liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na koniec marca br. wyniosła ponad 16 262,7 tys. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,3 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące (10,9 proc. ) oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (8,3 proc.).

W ogólnej liczbie ubezpieczonych 7 proc. osób posiadało obywatelstwo inne niż polskie. Na koniec marca br. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 138,3 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o 6,0 proc. w stosunku do stanu na koniec marca 2023 r. Najliczniejszą grupą obcokrajowców od wielu lat są obywatele Ukrainy, na koniec pierwszego kwartału br. stanowili oni 67 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych, a ich liczba wyniosła 762,2 tys., tj. o 2,7 proc. więcej niż na koniec marca 2023 r. Kolejną dużą grupą obcokrajowców są obywatele Białorusi. Na koniec omawianego okresu w ZUS było zarejestrowanych 131,9 tys. osób z Białorusi i stanowili oni 11,6 proc. wszystkich ubezpieczonych cudzoziemców. Liczba zarejestrowanych w ZUS obywateli Białorusi wzrosła o 13,7 proc. w stosunku do stanu na koniec marca 2023 r.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenie wyznaczonym pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

REKLAMA

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

Sławomir Mentzen – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Sławomir Mentzen – do której partii należy kandydat na Prezydenta RP? Przedstawiamy program wyborczy Sławomira Mentzena, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź listę wszystkich kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r. Kto prowadzi w najnowszym sondażu prezydenckim?

REKLAMA