Alimenty do zmiany? MS pracuje nad nowymi rozwiązaniami
REKLAMA
REKLAMA
Tablice alimentacyjne w Polsce?
"W Ministerstwie Sprawiedliwości została powołana grupa robocza, która zajmie się opracowaniem krajowych tablic alimentacyjnych. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości" podał w swoim komunikacie resort sprawiedliwości.
Jak informuje ministerstwo rozwiązanie to ma odpowiadać na postulaty zarówno rodziców, jak i sędziów rodzinnych. Chodzi o problemy związane z rozbieżnościami w zasądzanych przez sądy rodzinne alimentach.
"Podobne rozwiązania funkcjonują we Francji, Austrii, Czechach czy Niemczech, gdzie sądy rodzinne korzystają z takich tabel i znajomość kryteriów zasądzania alimentów jest powszechna" - czytamy na stronie ministerstwa.
Jednocześnie MS podkreśla, że tzw. tablice alimentacyjne – jako że nie stanowią tradycyjnie rozumianego źródła prawa – nie odbierają sędziom rodzinnym możliwości dostosowania wysokości alimentacji do potrzeb konkretnego dziecka.
Alimenty natychmiastowe
Ministerstwo poinformowało również o zaawansowanych pracach nad nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego również w zakresie alimentów. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych zasądzanych w szybkim trybie w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Uzyskanie takich alimentów nie wyłączałoby jednak w przyszłości z możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.
Alimenty - jakie są aktualne przepisy?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego. W takiej sytuacji świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
Warto pamiętać, iż na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:
- świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego;
świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej;
świadczenie wychowawcze (tzw. 800 plus);
świadczenia rodzinne;
rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ("Mama 4+).
Pomysł wprowadzenia alimentów natychmiastowych do polskiego prawa pojawiał się kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat. Idea projektowanych rozwiązań polegała na szybkim zasądzaniu świadczeń. Wysokość alimentów natychmiastowych miała być uzależniona m.in. od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat