Sejm: Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom skierowana do komisji. Nie będzie 300 zł na start, 800 plus powiązane z obowiązkiem szkolnym
REKLAMA
REKLAMA
- Konieczność nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
- Przedłużenie pobytu do 30 września 2024 r.
- Zmiana zakresu osób objętych przepisami ustawy
- Pozostałe zmiany proponowane w projekcie
Konieczność nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 167 ze zm.) została uchwalona w celu zapewnienia doraźnej podstawy prawnej do legalnego pobytu uchodźcom z Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.
REKLAMA
Wspomniana ustawa wymaga kolejnej nowelizacji, polegającej na doprecyzowaniu niektórych jej przepisów, zmianie części przyjętych rozwiązań, a także uzupełnieniu jej o nowe regulacje.
Projekt nowelizacji Sejm skierował do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Przedłużenie pobytu do 30 września 2024 r.
Projekt ustawy przewiduje przedłużenie do dnia 30 września 2025 r. okresu, w którym pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy, jest uznawany za legalny.
W związku z tym ma być także przedłużony dostęp do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS oraz możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
Zmiana zakresu osób objętych przepisami ustawy
To nie są wszystkie zmiany. Projekt nowelizacji przewiduje także:
- rozszerzenie zakresu osób objętych przepisami ustawy o dwie kategorie cudzoziemców, tj. o małoletnie dzieci obywateli Ukrainy oraz o małoletnie dzieci małżonków obywateli Ukrainy, nieposiadające obywatelstwa ukraińskiego;
- wyłączenie spod regulacji ustawy dzieci urodzonych na terytorium Polski, jeżeli ich ojcem jest obywatel polski albo obywatel innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Pozostałe zmiany proponowane w projekcie
Ponadto projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada m.in.:
- zniesienie świadczenia „na start” dla Ukraińców w wysokości 300 zł;
- wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich od 1 września 2024 r.;
- uzależnienie świadczeń 800 plus i innych świadczeń rodzinnych od obowiązku szkolnego dzieci ukraińskich;
- uchylenie możliwości uzyskania świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania obywatelom Ukrainy w mieszkaniach prywatnych od 1 lipca 2024 r.;
- uszczelnienie systemu zakwaterowania zbiorowego i nałożenie na wszystkie ośrodki, w których zakwaterowani są Ukraińcy obowiązku podpisywania umów z wojewodami.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat