Recepty. Jak zmienią się zasady wydawania leków?
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiana rozporządzenia w sprawie recept
- Nieprawidłowe określenie dawkowania
- Leki zawierające środki odurzające
- Wejście w życie rozporządzenia
Zmiana rozporządzenia w sprawie recept
Szykuje się nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 487 ze zm.).
REKLAMA
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept.
Nieprawidłowe określenie dawkowania
Projektowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie recept ma na celu uregulowanie postępowania w sytuacji, gdy na recepcie nie określono lub określono nieprawidłowo sposób dawkowania. W przypadku, gdy na recepcie:
- nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca będzie mogła określić tę postać na podstawie posiadanej wiedzy;
- nie wpisano sposobu dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposobu stosowania), wpisano go w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny przepisami ustawy – Prawo farmaceutyczne, w projekcie proponuje się aby osoba wydająca mogła wydać ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie – w przypadku produktu, środka lub wyrobu podlegającego refundacji, albo w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Polski.
Leki zawierające środki odurzające
Powyższe zasady proponowane w projekcie rozporządzenia zmieniającego te nie będą miały zastosowania do recept, na których przepisano produkt leczniczy zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową.
W przypadku takich recept sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1939) i aktami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie. Chodzi tu głównie o wymóg słownego podania w recepcie sumarycznej ilości środka odurzającego lub substancji psychotropowej. Niespełnienie tego wymogu spowoduje, że na podstawie recepty nie zostanie wydana jakakolwiek ilość produktu leczniczego zawierającego ten środek lub substancję.
Wejście w życie rozporządzenia
W projektowanym rozporządzeniu założono, że wejdzie ono w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat