Czy 3 maja trzeba iść do kościoła i jest to święto nakazane?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy 3 maja to święto kościelne?
- Czy 3 maja idzie się do kościoła?
- Czy 3 maja to święto nakazane?
- Święta nakazane 2024
- 3 maja trzeba iść do kościoła?
Czy 3 maja to święto kościelne?
Tak, oprócz Święta Narodowego Trzeciego Maja dzień 3 maja to też święto kościelne - Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
REKLAMA
Czy 3 maja idzie się do kościoła?
3 maja tradycyjnie idzie się do kościoła. Ten dzień łączy w sobie zarówno święto narodowe jak i kościelne. To dzień patriotyczny, który łączy polską wiarę z państwowością. Niewątpliwie w tym dniu wspominana jest historia Narodu Polskiego, który często oddawany był w ręce Matki Bożej Królowej Polski, Bogurodzicy. Większość praktykujących katolików chodzi tego dnia w Polsce do kościoła na mszę świętą lub pomodlić się.
Czy 3 maja to święto nakazane?
Odpowiedź na pytanie czy 3 maja jest świętem nakazanym i trzeba iść do kościoła znajduje się w Kodeksie Prawa Kanonicznego:
REKLAMA
Kan. 1246 – § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.
Kan. 1247 – W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Kan. 1248 – § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Święta nakazane 2024
Oto wykaz kościelnych świąt nakazanych w 2024 roku:
- 1 stycznia (poniedziałek) - Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia (sobota) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 31 marca (niedziela) - Wielkanoc
- 12 maja (niedziela) - Wniebowstąpienie Pańskie
- 19 maja (niedziela) - Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 30 maja (czwartek) - Boże Ciało (Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa)
- 15 sierpnia (czwartek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (piątek) - Wszystkich Świętych
- 25 grudnia (środa) – Narodzenie Pańskie
3 maja trzeba iść do kościoła?
KPK nie wymienia święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jako święta nakazanego. Nie ma więc obowiązku iść do kościoła na mszę święta dnia 3 maja. Wierny nie będzie wówczas miał grzechu i nie musi się z tego spowiadać.
Zważając jednak na to, że 3 maja to dzień święta narodowego i kościelnego, tak ważny w polskiej tradycji, warto kultywować ten zwyczaj i wyrażać swoje przywiązanie do polskości.
Kodeks Prawa Kanonicznego 1983
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, t.j. z dnia 31 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA