REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System kaucyjny: Zwrot butelek szklanych w każdym sklepie. Projekt ustawy trafił do konsultacji

butelki szklane, system kaucyjny, kaucja
System kaucyjny: Zwrot butelek szklanych w każdym sklepie. Projekt ustawy trafił do konsultacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień. Projektowane regulacje dotyczą systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać od 2025 r.

Czego dotyczy projekt nowelizacji

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Projektowane regulacje dotyczą systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać od 2025 r.

REKLAMA

Nowelizacja zakłada wprowadzenie do ustawy przepisów uściślających obowiązujące obecnie warunki udzielania zezwolenia oraz modyfikację przepisów w zakresie wprowadzenia zamkniętego system obiegu kaucji, odsunięcia w czasie obowiązku zbierania opakowań po mleku i napojach mlecznych oraz obowiązku przyjmowania przez jednostki handlu detalicznego szklanych opakowań wielokrotnego użytku, jeśli jednostka sprzedaje takie napoje.

Małe sklepy będą przyjmować butelki

REKLAMA

Zdaniem projektodawców możliwość oddania opakowania szklanego wielokrotnego użytku na napoje i odzyskania kaucji niedaleko miejsca zamieszkania będzie rozwiązaniem wygodnym dla klientów. Dlatego w projekcie ustawy zawarto obowiązek przyjmowania takich opakowań przez jednostki handlu detalicznego o powierzchni poniżej 200 m2, jeśli jednostka sprzedaje napoje w takich butelkach.

Projekt przesuwa też na 2026 r. obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych, co pozwoli odpowiednio zaplanować i przygotować system do zbierania tego rodzaju opakowań. 

Większa rola ministra klimatu i środowiska

Projektowana nowelizacja zakłada zwiększenie roli ministra właściwego do spraw klimatu jako organu nadzorującego realizację poszczególnych etapów prowadzących do uruchomienia systemu oraz wprowadzenie przepisów uściślających obowiązujące obecnie warunki udzielania zezwolenia. Według projektu termin uruchomienia systemu kaucyjnego w zezwoleniu nie może być dłuższy niż 24 miesiące od dnia wydania zezwolenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutkiem wprowadzenia nowych regulacji będzie możliwość nadzoru nad terminowym uruchomieniem systemu dopasowanego do potrzeb i klientów i wprowadzających, który m.in.: 

  • obejmie zakładany w ustawie obszar całego kraju,
  • zapewni powszechny i równy dostęp dla użytkowników końcowych, 
  • zapewni możliwość dostosowania obiektów do bezpiecznego gromadzenia opakowań mogących stanowić zagrożenie sanitarne, lub zaplanowania odbiorów tych opakowań aby zniwelować możliwość wystąpienia zagrożenia, 
  • zapewni powszechny i równy dostęp dla wprowadzających produkty w opakowaniach.

Pozostałe zmiany wprowadzane nowelizacją

Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie wymogu zapewnienia przez podmiot reprezentujący co najmniej jednego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym od użytkowników końcowych w każdej gminie.

W projekcie znalazły się też przepisy tworzące tzw. zamknięty system obiegu kaucji, czyli wdrażające rozwiązania polegające na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji.

Wejście w życie ustawy

Projektowana nowelizacja zakłada, że jej przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Demonetyzacja treści serwisów internetowych (np. filmu na YouTube). Kiedy jest to legalne? Czy można żądać odszkodowania za skutki działania błędnego algorytmu AI?

Na czym polega monetyzacja i demonetyzacja treści wideo na współczesnych platformach internetowych (np. YouTube)? Jak wygląda proces decyzyjny podjęcia decyzji przez algorytm AI platform internetowych? Jakie skutki prawne wynikają z błędnej decyzji algorytmu AI? Czy można żądać odszkodowania za skutki działania błędnego algorytmu AI? Wyjaśnia K. Jakub Gładkowski, radca prawny.

Od 1 stycznia 2025 roku więcej osób ma prawo do tych świadczeń. Wzrost kwot aż o 30 i 37 proc., ale skorzystają tylko niektórzy. Kto ma powody do zadowolenia?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej. Podwyższeniu uległy również kwoty świadczeń pieniężnych. Oznacza to, że więcej osób otrzyma pomoc i będzie ona miała wyższą wartość. Kto ma powody do zadowolenia?

Renta wdowia: kalkulator ZUS. Można sprawdzić ile ZUS wypłaci wdowie lub wdowcowi od lipca 2025 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator renty wdowiej, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli tzw. renty wdowiej (a więc renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia). Jeśli wdowa lub wdowiec ma prawo do tzw. renty wdowiej, może za pomocą tego kalkulatora sprawdzić, jaką kwotę ZUS będzie wypłacał z tego tytułu od lipca 2025 r.

Kasowy PIT 2025: Jak działa nowa metoda rozliczeń podatkowych dla przedsiębiorców?

Od 2025 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z metody kasowego PIT, co pozwala na opodatkowanie dochodów dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty. Sprawdź, kto może skorzystać z tego rozwiązania, jakie są warunki i kiedy złożyć odpowiednie oświadczenie.

REKLAMA

Od 3 stycznia 2025 roku już 600 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Od 3 stycznia 2025 roku koszyk świadczeń stomatologicznych w ramach NFZ uległ zmianie na lepsze. Oznacza to, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, będzie mógł w tym roku liczyć na świadczenie 600 plus na dentystę.

Co grozi nauczycielowi za udzielanie korepetycji? To zależy od jego sytuacji zawodowej i podatkowej. Po przekroczeniu tej granicy, przychody mogą w 2025 roku stać się problemem

Co grozi nauczycielowi za udzielanie korepetycji? To zależy od jego sytuacji zawodowej i podatkowej. Przychody uzyskane z tytułu świadczenia tych usług trzeba opodatkować. Wpłyną więc na przekroczenie progu podatkowego. Mogą też skutkować koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej.

Sąd Najwyższy: Emeryt, który wnosi o przyznanie emerytury w „wariancie najkorzystniejszy” – nie może być na tym stratny. Nowa podstawa do przeliczenia emerytury dla wielu seniorów?

W dniu 26 listopada 2024 r., Sąd Najwyższy wydał wyrok (o sygn. akt III USKP 86/24), który może okazać się istotny dla wielu emerytów, którzy we wniosku o przyznanie emerytury (mając do wyboru kilka „wariantów” świadczenia) – posłużyli się sformułowaniem „wariant najkorzystniejszy”, wnosząc do organu rentowego o przyznanie świadczenia w takim „wariancie”, na którym w „ostatecznym rozrachunku” (i to również w dłuższej perspektywie czasu) nie będą oni stratni. 

Polski eksport na minusie! Czy 2025 rok da nadzieję na odbudowę?

W listopadzie 2024 roku polski eksport odnotował spadek o 2,6% w porównaniu z październikiem, a także o 0,9% w stosunku do listopada poprzedniego roku. Głównym powodem tego obniżenia były czynniki sezonowe, takie jak zmniejszona aktywność przed końcem roku oraz trudności związane z powodziami. Pomimo tego, eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej widzą perspektywy wzrostu w 2025 roku, w szczególności z powodu poprawy koniunktury u kluczowych partnerów handlowych, takich jak Niemcy, oraz korzystnych zmian w globalnym handlu.

REKLAMA

Renta wdowia: Wniosek, gdy masz uprawnienia do świadczenia emerytalno-rentowego z KRUS i z innego organu rentowego, np. ZUS, ZER MSWiA, WBE

Od stycznia 2025 roku osoby uprawnione do świadczeń z KRUS, takich jak emerytura rolnicza czy renta rodzinna, mogą ubiegać się o rentę wdowią po zmarłym małżonku. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie złożyć wniosek i jakie terminy obowiązują, aby skorzystać z nowych możliwości.

Darowizna w 2025 roku: Kiedy trzeba zapłacić podatek? Sprawdź limity i zasady!

W 2025 roku obowiązek podatkowy od darowizn zależy od stopnia pokrewieństwa, wysokości darowizny i sumy darowizn z ostatnich 5 lat. Dowiedz się, jakie limity kwoty wolnej od podatku obowiązują dla poszczególnych grup podatkowych i kiedy trzeba zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Poznaj szczegóły, które mogą uchronić Cię przed dodatkowymi kosztami!

REKLAMA