System kaucyjny: Zwrot butelek szklanych w każdym sklepie. Projekt ustawy trafił do konsultacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czego dotyczy projekt nowelizacji
- Małe sklepy będą przyjmować butelki
- Większa rola ministra klimatu i środowiska
- Pozostałe zmiany wprowadzane nowelizacją
- Wejście w życie ustawy
Czego dotyczy projekt nowelizacji
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ma na celu doprecyzowanie przepisów dotyczących wydawania, cofania i zmieniania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Projektowane regulacje dotyczą systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać od 2025 r.
REKLAMA
Nowelizacja zakłada wprowadzenie do ustawy przepisów uściślających obowiązujące obecnie warunki udzielania zezwolenia oraz modyfikację przepisów w zakresie wprowadzenia zamkniętego system obiegu kaucji, odsunięcia w czasie obowiązku zbierania opakowań po mleku i napojach mlecznych oraz obowiązku przyjmowania przez jednostki handlu detalicznego szklanych opakowań wielokrotnego użytku, jeśli jednostka sprzedaje takie napoje.
Małe sklepy będą przyjmować butelki
REKLAMA
Zdaniem projektodawców możliwość oddania opakowania szklanego wielokrotnego użytku na napoje i odzyskania kaucji niedaleko miejsca zamieszkania będzie rozwiązaniem wygodnym dla klientów. Dlatego w projekcie ustawy zawarto obowiązek przyjmowania takich opakowań przez jednostki handlu detalicznego o powierzchni poniżej 200 m2, jeśli jednostka sprzedaje napoje w takich butelkach.
Projekt przesuwa też na 2026 r. obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych, co pozwoli odpowiednio zaplanować i przygotować system do zbierania tego rodzaju opakowań.
Większa rola ministra klimatu i środowiska
Projektowana nowelizacja zakłada zwiększenie roli ministra właściwego do spraw klimatu jako organu nadzorującego realizację poszczególnych etapów prowadzących do uruchomienia systemu oraz wprowadzenie przepisów uściślających obowiązujące obecnie warunki udzielania zezwolenia. Według projektu termin uruchomienia systemu kaucyjnego w zezwoleniu nie może być dłuższy niż 24 miesiące od dnia wydania zezwolenia.
Skutkiem wprowadzenia nowych regulacji będzie możliwość nadzoru nad terminowym uruchomieniem systemu dopasowanego do potrzeb i klientów i wprowadzających, który m.in.:
- obejmie zakładany w ustawie obszar całego kraju,
- zapewni powszechny i równy dostęp dla użytkowników końcowych,
- zapewni możliwość dostosowania obiektów do bezpiecznego gromadzenia opakowań mogących stanowić zagrożenie sanitarne, lub zaplanowania odbiorów tych opakowań aby zniwelować możliwość wystąpienia zagrożenia,
- zapewni powszechny i równy dostęp dla wprowadzających produkty w opakowaniach.
Pozostałe zmiany wprowadzane nowelizacją
Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie wymogu zapewnienia przez podmiot reprezentujący co najmniej jednego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym od użytkowników końcowych w każdej gminie.
W projekcie znalazły się też przepisy tworzące tzw. zamknięty system obiegu kaucji, czyli wdrażające rozwiązania polegające na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji.
Wejście w życie ustawy
Projektowana nowelizacja zakłada, że jej przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat