To pewne - W 2024 r. bez dodatkowej i z nędzną waloryzacją w 2025 r. GUS podał dane o inflacji
REKLAMA
REKLAMA
Te złe informacje dla emerytów i rencistów wynikają z danych o inflacji. We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,0 proc.
REKLAMA
Bankowcy o inflacji
ING BANK ŚLĄSKI (X):
"Dołek inflacji za nami. W kwietniu ceny wzrosły o 2,4 proc. rdr. Przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1 proc. mdm. Inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4 proc. i w naszej ocenie zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach".
PKO BP (X):
"Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4 proc. rdr z 2,0 proc. rdr w marcu. Nieco niższy niż zakładaliśmy wynik to zasługa cen żywności, które w ujęciu miesięcznym wzrosły o 'jedynie' 2,1 proc. mdm w warunkach powrotu 5-procentowej stawki VAT. Dane wskazują, że rozłożenie podwyżki cen w czasie jest jeszcze silniejsze niż początkowo zakładaliśmy".
MBANK (X):
REKLAMA
"Inflacja w kwietniu 2,4 proc. rdr, 1 proc. mdm (poprzednio 2,0 proc.). VAT na żywność przeniesiony naszym zdaniem w około 50 proc. (poprawna prognoza), wzrosty cen paliw (+2,1 proc. mdm - też poprawnie). Co nas zaskoczyło? Nisko energia (-0,2 proc. mdm) oraz inflacja bazowa +4 proc. (+0,6 proc. mdm).
Inflacja bazowa w ujęciu odsezonowanym to nadal +0,3 proc. (annualizowane 'poza celem'). Kończą się spadki cen towarów. Za moment ujawni się w całości 'osad', który wraz z ożywieniem popchnie rozpęd tej miary inflacji na powrót w okolice 0,4 proc. mdm".
Co dalej?
Inflacja CPI w Polsce będzie dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu - ocenił w BIZNES24 członek RPP Ludwik Kotecki.
"Inflacja niestety troszeczkę będzie nam dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu" - powiedział Kotecki.
Jak liczona jest waloryzacja za 2024 r.
Wskaźnik waloryzacji za 2024 r. to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2024 r. powiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Na niskiej inflacji paradoksalnie stracą osoby pobierające także:
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne,
- renty socjalne,
- świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne
- dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą,
- emerytury kapitałowe,
- emerytury pomostowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat