REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
noc w namiocie
noc w namiocie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Czy można nocować w lesie?

Nocowanie w lesie to fantastyczna przygoda i często niepowtarzalna okazja do zobaczenia rozgwieżdżonego nieba. Spokój, odgłosy lasu, brak szumu ulicy, świeże powietrze i ciemność. Dla jednych brzmi jak coś mało interesującego, inni zacierają ręce, czekając na okazję do spędzenia nocy na łonie natury. Czy zatem w każdym lesie można nocować? Można, ale nie w każdym. Już spieszymy z wyjaśnieniem. 

REKLAMA

W Polsce w ramach projektu Lasów Państwowych" Zanocuj w lesie" wyznaczonych jest około 600 000 ha powierzchni, na których można bez żadnych przeszkód zorganizować nocleg pod chmurką. 

Mapa lasów, w których można nocować

REKLAMA

Przed decyzją o noclegu pod gołym niebem warto sprawdzić, czy w okolicy, w której planowana jest taka przygoda jest wyznaczone miejsce na legalne biwakowanie. Dokładne mapy z nadleśnictwami biorącymi udział w programie znajdują się na stronie lasów państwowych w Banku Danych o Lasach (BDL). 

Jak to zrobić? W menu na dole strony wybrać przycisk Mapy BDL i następnie Mapa zagospodarowania turystycznego. Aby sprawdzić, gdzie znajdują się tereny programu „Zanocuj w lesie” należy odhaczyć warstwy Infrastruktura turystyczna i Ścieżki dydaktyczne. W lesie często jest problem z zasięgiem, dlatego, aby uniknąć ewentualnych problemów ze znalezieniem miejsca warto pobrać mobilną aplikację mBDL, która działa również offline.

Czy majówka to nie jest za wcześnie na nocleg w lesie? Czy jest jakaś data graniczna, od której można nocować w lesie? Np. pierwszy dzień lata? Na szczęście nie. Ogranicza nas tylko tolerancja dla niskich temperatur, w lesie bowiem można nocować przez cały rok. Czasem pewne obszary mogą mieć czasowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu zagrożenia pożarowego lub innej ważnej przyczyny. Wszystkie informacje o dostępności danego obszaru powinny się znajdować na stronie BDL. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nocowanie w lesie - przydatne informacje 

Czy trzeba zgłaszać pobyt w lesie z zamiarem nocowania? Nie trzeba, chyba, że:

  • grupa nocujących liczy więcej niż dziewięć osób
  • pobyt jest dłuższy niż dwie noce

REKLAMA

Taki pobyt wymaga zgody nadleśnictwa. Aby ją uzyskać trzeba wysłać mailowo formularz zgłoszenia (dostępny na stronie nadleśnictwa) nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Po potwierdzeniu przez nadleśnictwo, można legalnie nocować. 

Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak "miejsca wyznaczone do biwakowania". Na obszarach programu nie ma również takich udogodnień jak ławki, wiaty, czy kosze na śmieci (trzeba je zabrać ze sobą). Nie ma również znaków prowadzących na obszar do biwakowania, są to dzikie tereny leśne i aby na nie trafić, należy posłużyć się mapą. 

Ważne

Do lasu samochodem można wjechać tylko tam, gdzie pozwalają na to znaki drogowe. 

Nie można biwakować w samochodzie czy kamperze na obszarach wyznaczonych do nocowania na dziko. Najlepszy będzie tarp, hamak lub namiot. Ognisko można rozpalać w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego (ale nie można zbierać leśnego drzewa czy chrustu). 

W sytuacji chęci zabrania kuchenki turystycznej i przyrządzenia sobie na niej posiłku również należy sprawdzić w nadleśnictwie, czy jest to dozwolone. Jedzenie powinno być oczywiście szczelnie zabezpieczone, w przeciwnym razie może zwabić dzikie zwierzęta. 

Bezpieczeństwo w lesie 

Rozpoczęcie biwakowania należy rozpocząć od zorientowania się, gdzie znajduje się jakiś charakterystyczny punkt lub najbliższy słupek oddziałowy i zanotować jego numery. 

Ważne

Ogólnoeuropejski numer alarmowy to 112.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA