REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt szkoły międzypokoleniowej ruszy jesienią 2024 r. Szkoły będą otwarte na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową

Działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
Działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" oznacza otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integrację międzypokoleniową. - Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

W Europejskim Dniu Solidarności Międzypokoleniowej została zorganizowana konferencja w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie. Wzięły w niej udział ministra edukacji Barbara Nowacka oraz ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa", czyli otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integracja międzypokoleniowa

REKLAMA

Projekt "Szkoła międzypokoleniowa" zapowiedziała ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Wskazała, że jego celem jest otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów i integracja międzypokoleniowa. Działanie będzie polegać na udostępnianiu budynków szkolnych na różnego rodzaju zajęcia z udziałem seniorów, np. z kompetencji cyfrowych. Szczególnie ma to dotyczyć placówek, które ze względu na niż demograficzny pustoszeją. "Szkoły będą otwierały swoje przestrzenie tak, by w tych budynkach mogły razem działać dzieci, młodzież i osoby starsze" - powiedziała Okła-Drewnowicz.

Wskazała, że polityka senioralna państwa musi opierać się na solidarności międzypokoleniowej. "Nie ma innego wyjścia, musimy tak budować przestrzeń, by to wyzwanie, jakim jest starzejące się społeczeństwo, było też wartością. Jest to możliwe, jeśli zrozumiemy to jako społeczeństwo i podejmiemy działania na szczeblu edukacyjnym" - podreśliła ministra ds. polityki senioralnej.

Nowacka: solidarność międzypokoleniowa jest ważna

Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśliła natomiast, że solidarność międzypokoleniowa jest ważna. Dodała, że dzieci korzystają z doświadczenia osób starszych, z ich wiedzy, często historycznej. "A i dzieci mogą wiele nauczyć dziadków, mogą pokazać, w jaki sposób obsługiwać nowoczesne narzędzia, jakich słów warto używać" - dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że "solidarność nie dzieje się sama, trzeba o nią dbać i ją pielęgnować". Dodała, że w tym obszarze warto zachęcić szkoły do współdziałania. "Z panią ministrą Okłą-Drewnowicz wielokrotnie rozmawiałyśmy o możliwościach współpracy, otwarciu szkoły również na osoby starsze, wsparcie ich i włączania".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że "chciałyśmy powiedzieć, że od jesieni tego roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, szkoły, w której edukacja polega też na włączaniu osób starszych i wsparciu młodzieży w uczeniu się osób starszych".

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

REKLAMA

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest w dniu 29 kwietnia. Jest to święto mające na celu podkreślenie znaczenia solidarności i współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami. Dzień ten przypomina nam o konieczności wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, debaty, konferencje i spotkania, które mają na celu promowanie dialogu między pokoleniami oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. Wszystko po to, aby budować więzi i wzmacniać solidarność między ludźmi.

Dzień ten przypomina także o istotnym problemie starzenia się społeczeństwa i potrzebie zapewnienia godnego życia seniorom. Zachęca do podejmowania działań mających na celu poprawę jakości życia osób starszych i stworzenie warunków sprzyjających aktywności oraz integracji międzypokoleniowej.

Ważne jest, aby pamiętać o znaczeniu solidarności międzypokoleniowej nie tylko w tym jednym dniu, ale przez cały rok. Wzajemne wsparcie, szacunek i otwartość na potrzeby innych pokoleń są kluczowe dla budowania harmonijnego społeczeństwa i tworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich.

Dbanie o prawa seniorów to sposób na zapewnienie praw w przyszłości młodym. Dlatego dziś jak nigdy solidarność międzypokoleniowa jest tak ważna.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA