REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

prawo do naprawy
prawo do naprawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Prawo do naprawy - o co chodzi

“Right to Repair” (R2R) jest konsumenckim prawem obywateli Unii, które wkrótce zagwarantuje rozszerzony dostęp do naprawialności produktów. Przepisy wejdą w życie po ich oficjalnym zatwierdzeniu przez Radę UE i wtedy poszczególne państwa członkowskie będą miały 2 lata na ich implementację do krajowych systemów prawnych. Jaki skutek mają przynieść nowe regulacje? 

REKLAMA

REKLAMA

- Przyjęcie dyrektywy, w ocenie wielu ekspertów, jest bardzo ważne zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i środowiska naturalnego. Możliwość wyboru naprawy urządzeń wpłynie bowiem bezpośrednio na bardziej zrównoważone decyzje zakupowe i portfel konsumenta, a także na zmniejszenie ilości elektroodpadów, które są przyczyną zwiększającego się poziomu degradacji środowiska - mówi Mariusz Ryło, CEO Fixit.

W 2020 roku w przeprowadzonym badaniu opinii społecznej w projekcie Eurobarometr aż 77% ankietowanych wypowiedziało się pozytywnie na temat chęci naprawy swoich urządzeń. Decyzja PE jest więc wynikiem m.in. dostrzeżenia potrzeb europejskich konsumentów. 

Prawo do naprawy - główne założenia dyrektywy

Prawo do naprawy zakłada:

  • producencki obowiązek naprawy towaru za rozsądną cenę w relatywnie krótkim czasie; 
  • dostęp do części zamiennych;
  • dostęp do narzędzi oraz informacji o naprawie;
  • możliwość skorzystania z bonów i funduszy naprawczych; 
  • dostęp do platform internetowych, które pomogą w znalezieniu usług; 
  • przedłużenie gwarancji o kolejne 12 miesięcy, dla określonych grup produktów, naprawionych w czasie pierwszych 24 miesięcy od daty zakupu;
  • dostęp do informacji o sklepach sprzedających naprawione produkty.     

REKLAMA

- Rozszerzenie dyrektywy “Right to Repair” to bardzo ważny, strategiczny etap realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, który ma skierować Unię w stronę zrównoważonego rozwoju, transformacji ekologicznej, gospodarczej i społecznej. Szereg praktycznych rozwiązań, które zawarte są w dyrektywie uzupełniające przepisy o prawie do naprawy, da szansę milionom obywateli UE na samodzielne podejmowanie korzystnych społecznie i ekonomicznie decyzji związanych z przedłużeniem użytkowania m.in. urządzeń elektronicznych - kontynuuje Mariusz Ryło z Fixit

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co może zachęcić obywateli UE do napraw towarów? Przede wszystkim cena i przejrzystość informacji o usługach. Posłuży temu europejski formularz informacji o naprawie, dzięki któremu konsument będzie mógł m.in porównać istniejące na rynku oferty naprawy. Sam proces naprawy ma z kolei ułatwić europejska platforma internetowa, która zawierać będzie informacje o lokalizacji punktów naprawczych oraz sklepach sprzedających naprawione produkty.

- Nowe przepisy wzmocnią nie tylko pozycję konsumentów, ale również producentów oraz rynku napraw. Producenci otrzymają szansę na wprowadzenie nowych rozwiązań produktowych, wykorzystujących innowacyjne technologie i lepsze procesy naprawcze. Usługodawcy z branży naprawczej będą z kolei zadowoleni ze zwiększonego popytu na naprawy - wyjaśnia Mariusz Ryło z Fixit. 

 

Co będzie można naprawić? 

Jakie produkty będą podlegały naprawom? Wśród produktów objętych rozszerzonym prawem do naprawy są m.in. elektronika użytkowa, a także duże i małe AGD, czyli m.in. pralki, odkurzacze, telefony. Według unijnych danych, urządzenia elektroniczne objęte R2R to najszybciej rosnący strumień odpadów komunalnych. Nadal mniej niż połowa z nich poddawana jest recyklingowi. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, e-odpady zawierają bowiem niebezpieczne materiały, które mogą powodować poważne problemy środowiskowe oraz zdrowotne. 

- Właściwe zarządzanie rynkiem naprawy, odnawiania, a potem recyklingu i utylizacji materiałów jest ważnym elementem transformacji nie tylko ekologicznej, ale również gospodarczej i społecznej. Stanowi klucz do przejścia z modelu linearnego do cyrkularnego, o którym tak głośno się mówi, a który ma ogromny potencjał zmienić rzeczywistość, w której żyjemy, na lepszą - wnioskuje Mariusz Ryło z Fixit.

Prawo do naprawy jest kamieniem milowym zmian w Europie. Implementacja przyjętych przepisów sprawi, że decydenci polityczni, producenci, usługodawcy i konsumenci będą bardziej holistycznie patrzyli na sytuację gospodarczą, klimatyczną i społeczną, korzystając z dostępnych rozwiązań legislacyjnych, produktowych oraz usługowych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA