10.000 zł można dostać na zorganizowanie potańcówki. Dofinansowanie jest bezzwrotne. Bez wkładu własnego. Sprawdź zasady.
REKLAMA
REKLAMA
Ruszył program Wiejskie Potańcówki
Już niedługo ruszy nabór wniosków w programie „Potańcówki Wiejskie”. Organizatorem jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW). Od 1 do 24 maja będzie można składać wnioski o dotację na projekty polegające na organizacji potańcówek na obszarach wiejskich. Będą mogły je składać:
- koła gospodyń wiejskich,
- ochotnicze straże pożarne,
- organizacje pozarządowe (inne niż wymienione powyżej).
Dofinansowanie przyznawane jest w formie bezzwrotnej dotacji do 10.000 złotych, a wkład własny nie jest wymagany. Całkowity budżet programu to 500.000 złotych. Wnioski można składać przez internet. Projekty, które uzyskają dofinansowanie, mają być zrealizowane w terminie od 15 lipca do 15 października 2024 r.
REKLAMA
- inicjowanie oraz wspieranie przedsięwzięć, które dotyczą kultury mieszkańców obszarów wiejskich,
- wspieranie organizacji autonomicznych wydarzeń kulturalnych jakimi są Potańcówki Wiejskie rozumiane jako zabawy taneczne dla społeczności lokalnej,
- wspieranie zachowania i transmisji tradycyjnej kultury ludowej (w tym zwłaszcza muzyki, tańca, śpiewu, folkloru słowno-muzycznego, strojów i gwary) oraz odrębności regionalnych i lokalnych, szczególnie wśród mieszkańców młodego pokolenia,
- popularyzowanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich,
- współpraca z organizacjami, instytucjami oraz jednostkami, których zakres działania obejmuje problematykę obszarów wiejskich,
- wzmacnianie współpracy organizacji, instytucji i jednostek w ramach wspólnoty lokalnej,
- wzmacnianie zaangażowania społeczności lokalnej w działania służące transmisji i promocji własnych tradycji,
- wzmacnianie roli mistrzów tradycji w kształtowaniu tożsamości kulturowej danej wspólnoty lokalnej,
- wspieranie aktywności na obszarach wiejskich.
Co trzeba zrobić, aby dostać 10.000 zł dofinansowania?
Lokalność to w rozumieniu tego programu miejscowe tradycje charakterystyczne dla danej wspólnoty kulturowej, regionu/subregionu etnograficznego lub grupy etnograficznej, która organizuje potańcówkę. Co istotne, warunkiem jest nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej, w odniesieniu do miejsca realizacji potańcówki. Dodatkowo, przy realizacji zadania rekomendowane jest podkreślenie roli lokalnej gwary oraz strojów ludowych. Program zakłada również wspieranie działań na rzecz zachowania i upowszechniania tradycyjnej kultury ludowej, w tym muzyki, tańca, śpiewu, folkloru słowno-muzycznego, strojów i gwary.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat