Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).
- Ustawa likwidująca CBA została przygotowana, czeka na Radę Ministrów
- Wzmocnienie koordynacji działań antykorupcyjnych przez ustanowienie osłony antykorupcyjnej
- CBA zostanie zastąpione przez CBZK
- Centralne Biuro Zwalczania Korupcji stworzone na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji
Ustawa likwidująca CBA została przygotowana, czeka na Radę Ministrów
Projekt ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych innych ustaw pojawił się w wykazie prac legislacyjnych. Organem odpowiedzialnym za przedłożenie projektu rządowi jest minister, członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, a osobą odpowiedzialną za jego opracowanie – sekretarz stanu w KPRM Radosław Kujawa.
Jak wynika z informacji o celach projektu i o przyczynach planowanych rozwiązań, nowe prawo ma usprawnić i wzmocnić koordynację działań antykorupcyjnych prowadzonych obecnie przez różne służby państwowe.
"Dotychczasowa koncepcja zakładająca centralizację większości działań antykorupcyjnych w ramach jednej instytucji – Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przy pozostawieniu niektórych zakresów działań antykorupcyjnych w gestii innych służb państwowych, nie okazała się optymalna i wymaga zmiany" – ocenili autorzy informacji.
Wzmocnienie koordynacji działań antykorupcyjnych przez ustanowienie osłony antykorupcyjnej
Założeniem nowej ustawy jest wzmocnienie koordynacji działań antykorupcyjnych przez ustanowienie osłony antykorupcyjnej "będącej zespołem procedur mających na celu polepszenie efektywności rozpoznawania i przeciwdziałania przez służby państwa korupcji w życiu publicznym i gospodarczym oraz działaniom wymierzonym w interesy ekonomiczne państwa" i likwidacja CBA.
Według założeń spowoduje to przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje.
"Działanie to pozwoli też ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające intensywną ingerencję w prawa i swobody obywatelskie, m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego" – wskazali autorzy.
CBA zostanie zastąpione przez CBZK
Większość zadań CBA zostanie przekazana policji – do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK), a pozostałe trafią do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
"Instytucje wyznaczone do przejęcia zadań Centralnego Biura Antykorupcyjnego w walce z korupcją są neutralne politycznie, a także są dysponentem sił i środków, które umożliwią im realną i efektywną zdolność wykrywania oraz ścigania przypadków korupcji na najwyższych szczeblach władzy, niezależnie od opcji politycznej aktualnie będącej u jej sterów" – zadeklarowali.
W ocenie autorów założeń rozłożenie ciężaru walki z korupcją na kilka instytucji "pozwoli w przypadku wykrycia tego rodzaju przestępstw na podejmowanie skutecznych, profesjonalnych i w pełni niezależnych działań ukierunkowanych na ściganie faktycznych sprawców przestępstw korupcyjnych, nie zaś realizowania czynności wpisujących się w walkę polityczną".
Centralne Biuro Zwalczania Korupcji stworzone na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji
Zapowiedział, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez policyjne Centralne Biuro Zwalczania Korupcji stworzone na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji. Za walkę z korupcją na poziomie ogólnokrajowym będzie odpowiadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która razem z kontrwywiadem wojskowym ma osłaniać przed korupcją m.in. wielkie kontrakty modernizacyjne.
Trzecim szczeblem antykorupcyjnym ma być Krajowa Administracja Skarbowa, która przejmie po CBA sprawdzanie oświadczeń majątkowych wszystkich osób zobowiązanych do ich składania – poinformował w poniedziałek minister.