Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”
REKLAMA
REKLAMA
- Święto książki i praw autorskich - dlaczego w dniu 23 kwietnia?
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także ochronie praw autorskich
- Światową Stolicą Książki w 2024 roku został francuski Strasburg
- Reformy rynku książki w Polsce. "Jest wola, aby naprawić sytuację na rynku książki"
Święto książki i praw autorskich - dlaczego w dniu 23 kwietnia?
REKLAMA
Święto książki i praw autorskich organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.
REKLAMA
Dzień 23 kwietnia jest symboliczny dla literatury światowej, gdyż w ten właśnie dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Zobacz nasz najnowszy quiz książkowy: Quiz o cyklu Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także ochronie praw autorskich
REKLAMA
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.
Dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay, napisał list z okazji święta, w którym czytamy: "Książki zapraszają do podróżowania i poznawania innych, każda strona otwiera przed nami nowy świat. W 2004 roku w Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich chcemy świętować moc i piękno, które są w książkach. We wszystkich swoich formach pozwalają nam one uczyć się i zdobywać informacje, zabawiają nas i pomagają zrozumieć świat, są oknem otwartym na inność, na to co nieznane. Aby objawić cały swój potencjał świat książek powinien odzwierciedlać różnorodność językową na świecie. Jednak jesteśmy bardzo daleko od tego - większość książek publikowana jest tylko w kilku najpopularniejszych językach, a technologie cyfrowe jeszcze zwiększają językową homogenizację świata. Dlatego właśnie UNESCO wspiera publikację książek w językach rodzimych".
Światową Stolicą Książki w 2024 roku został francuski Strasburg
Światową Stolicą Książki w 2024 roku został mianowany francuski Strasburg. W tym mieście właśnie 23 kwietnia rozpoczyna się, trwające przez cały rok, święto książki. Złożą się na nie wydarzenia literackie, projekty artystyczne łączące teatr, muzykę i literaturę.
W latach ubiegłych tytuł Światowej stolicy Książki nosiły kolejno: Madryt (2001), Aleksandria (2002), New Delhi (2003), Antwerpia (2004), Montreal (2005), Turyn (2006), Bogota (2007), Amsterdam (2008), Bejrut (2009), Ljubljana (2010), Buenos Aires (2011), Erewań (2012), Bangkok (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocław (2016), Konakry (2017) i Ateny (2018), Szardża (2019), Kuala Lumpur (2020), Tbilisi (2021), Guadalajare (Meksyk) (2022) i Accra (Ghana).
Reformy rynku książki w Polsce. "Jest wola, aby naprawić sytuację na rynku książki"
Kilka dnia temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyskutowano o reformie i regulacjach związanych z polskim rynkiem książki. W spotkaniu z wiceministrą Joanną Scheuring-Wielgus i Agatą Diduszko-Zyglewską, doradczynią ministry, uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Izby Książki, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Unii Literackiej, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Porozumienia Wydawców Książek, a także reprezentantki środowiska bibliotekarskiego i inni uczestnicy i eksperci rynku książki.
W spotkaniu brali też udział dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w MKiDN Mateusz Adamkowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski i pełnomocnik ministra kultury ds. połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury Grzegorz Jankowicz.
Ministra Joanna Scheuring-Wielgus zapewniła, że ze strony resortu jest wola, aby naprawić sytuację na rynku książki, skierować go na właściwe tory. Natomiast Grzegorz Jankowicz zwrócił uwagę na to, że "lista problemów rynku narasta w związku z przemianami cywilizacyjnymi, z rozwojem technologii, z problemami ekonomicznymi, ze zmianami komunikacyjnymi i będzie narastała w sposób nieopanowany, jeśli regulacje się nie pojawią". Wskazywał, że zmiany nie są wcale nieuchronne, a dzięki narzędziom instytucjonalnym można wpływać na to, co się dzieje w przestrzeni społecznej, w przestrzeni wspólnej. Apelował także o środowiskową lojalność.
"Jeśli z pewnej perspektywy wydaje się, że poszczególne podmioty, mniejsze bądź większe, nie są od siebie bezpośrednio zależne, to ostatecznie okazuje się, że pewne procesy zainicjowane w jednym obszarze pola literackiego będą miały wpływ na te osoby, te instytucje, które funkcjonują w innym obszarze tego miejsca" – powiedział Grzegorz Jankowicz.
"Bardzo dziękuję za wszystkie głosy. Intensywność prac nad tymi regulacjami powinna zostać maksymalnie zwiększona, chociażby z uwagi na zamykanie się kolejnych księgarń" – podsumowała dyskusję Agata Diduszko-Zyglewska. "Część postulatów, które dziś się pojawiły, zostanie poruszona przy okazji prac nad kolejną edycją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" - zapowiedziała.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA