Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.
Ministerstwo Finansów opublikowało i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.
Umowa ubezpieczenia na życie - zmiany
Proponowane rozporządzenie implementuje przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Rozporządzenie wykluczy możliwość stosowania przez zakłady ubezpieczeń w ramach umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK) wysoce spekulacyjnych i specjalistycznych strategii inwestycyjnych, które powinny być zastrzeżone dla klientów profesjonalnych i posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie rynków finansowych i instrumentów finansowych będących przedmiotem obrotu na tych rynkach - poinformowano w uzasadnieniu.
"Przepakowywanie" takich ryzykownych instrumentów finansowych lub produktów rynku kapitałowego w ubezpieczenie na życie z UFK nie tylko zagraża interesowi nieświadomych faktycznego ryzyka klientów zakładów ubezpieczeń, ale także sytuacji finansowej niektórych zakładów ubezpieczeń, które ponoszą ryzyko związane z powiązaniem swojej sytuacji finansowej z sytuacją finansową niektórych towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) i wartością wypłacanych zakładowi ubezpieczeń zachęt finansowych za angażowanie środków UFK w fundusze inwestycyjne (tzw. kick-backi) - wskazali autorzy projektu.
Ograniczenie negatywnych zjawiska na rynku ubezpieczeń na życie
Dodali również, że korzystający z takich form inwestowania ubezpieczyciele ryzykują utratą reputacji oraz narażają się na wypłaty odszkodowań i kar finansowych w związku z nieprawidłowościami umów ubezpieczenia na życie zawieranymi z UFK. Przyjęcie proponowanego rozporządzenia ma znacząco ograniczyć negatywne zjawiska na rynku ubezpieczeń na życie.