Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.
- Konfiskata samochodów pijanych kierowców
- Nowelizacja Kodeksu karnego
- Projekt nowelizacji m.in. Kodeksu karnego
Bodnar wyjaśnił, że ideą tych przepisów jest stworzenie większych możliwości decyzyjnych dla sądów. Sądy będą miały prawo podjąć decyzje, żeby w niektórych sytuacjach nie orzekać przepadku, bądź zamiast przepadku orzec możliwość wypłacenia nawiązki na rzecz Funduszu Sprawiedliwości.
Konfiskata samochodów pijanych kierowców
Szef MS zaznaczył, że resort, który przygotowuje zmianę przepisów w tej sprawie, nie rezygnuje z konfiskaty samochodów nietrzeźwych kierowców. Przeciwdziałanie temu, żeby kierowcy nie prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu, jest bardzo ważnym interesem publicznym.
Nowelizacja Kodeksu karnego
Przepisy o konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców weszły w życie 14 marca br. Nowelizacja Kodeksu karnego zakłada, że kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.
Projekt nowelizacji m.in. Kodeksu karnego
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się przygotowany w MS projekt nowelizacji m.in. Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, ma zostać wyłączona możliwość orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie albo jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy.