Program Rewitalizacji Akustycznej. Można z niego dostać pieniądze na wymianę okien. Masz czas do 7 czerwca.

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
okno hałas izolacja akustyczna wymiana okien dofinansowanie lotnisko / Program Rewitalizacji Akustycznej. Można z niego dostać pieniądze na wymianę okien. Masz czas do 7 czerwca. / Shutterstock

Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych, czyli wymianę stolarki okiennej. Jednak trzeba spełniać określone warunki.

Właściciele nieruchomości mogą starać się o dofinansowanie na wymianę okien

Osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w pobliżu Portu Lotniczego Gdańsk, w obszarach narażonych na hałas lotniczy, które dotychczas nie otrzymały odszkodowania z tytułu wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk, mogą złożyć dofinansowanie w ramach Programu Rewitalizacji Akustycznej. Dofinansowanie przysługuje na nakłady ponoszone na podniesienie izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych nieruchomości mieszkalnych. Choć konkretne kategorie kosztów wskaże rzeczoznawca budowlany po przeprowadzeniu oceny stanu nieruchomości, to jednak głównym celem programu jest dofinansowanie kosztu wymiany stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak starać się o dofinansowanie wymiany okien?

Wnioski należy składać mailowo lub osobiście w sekretariacie Portu Lotniczego Gdańsk. Termin ich składania rozpoczął się 8 kwietnia 2024 r., a zakończy się 7 czerwca 2024 r. W przypadku nieruchomości będących przedmiotem współwłasności mogą one zostać zgłoszone do udziału w programie wyłącznie za pisemną zgodą wszystkich współwłaścicieli.
Po złożeniu wniosku zostanie on poddany ocenie formalnej, której dokonuje powołana w tym celu komisja. Następnie przeprowadzana jest ocena merytoryczna polegająca na przeprowadzeniu oceny technicznej pomieszczeń pod kątem istniejącej izolacyjności akustycznej przegród budowlanych. Termin jej przeprowadzenia jest uzgadniany z uczestnikiem programu. Ocenę przeprowadza rzeczoznawca budowlany. Na tej podstawie zostaje sporządzony przedmiar robót koniecznych dla rewitalizacji akustycznej nieruchomości wraz z kosztorysem budowlanym sporządzanym na podstawie powszechnie dostępnych cenników.
Zakres prac remontowych (przedmiar robót) wraz z kosztorysem zostaje udostępniony uczestnikowi, który może w terminie 14 dni podpisać oświadczenie o akceptacji lub przekazać komisji programu udokumentowane uwagi i zastrzeżenia. O ich zasadności rozstrzyga komisja po przeprowadzeniu konsultacji z uczestnikiem programu i rzeczoznawcą budowlanym. Decyzja komisji w tym zakresie jest ostateczna.

Podatek od uzyskanego przychodu trzeba zapłacić we własnym zakresie

Kolejnym krokiem jest zawarcie pisemnej umowy, a następnie uczestnik przeprowadza we własnym zakresie i na własny koszt prace objęte oceną techniczną, a po ich zakończeniu składa wniosek o wypłatę dofinansowania. W ciągu 14 dni od jego złożenia rzeczoznawca budowlany ponownie przeprowadza wizję lokalną i sporządza sprawozdanie z przeprowadzonych prac. Wypłata dofinansowania następuje w terminie 30 dni od uzyskania przez komisję kompletu dokumentów.
Trzeba pamiętać o tym, że wypłacona kwota będzie stanowiła przychód uczestnika programu i będzie on w tym zakresie zobowiązany do dokonania rozliczeń we własnym zakresie.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...