Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę
REKLAMA
REKLAMA
- Efektywność energetyczna. Korzyści dla mieszkańców
- Cele dyrektywy. Zmniejszenie zużycia energii
- Renowacja budynków. Wsparcie dla mieszkańców UE
- Bezemisyjność nowych budynków. Ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych
- Fala renowacji w UE. Walka z ubóstwem energetycznym
Efektywność energetyczna. Korzyści dla mieszkańców
Nowe regulacje unijne mają na celu zmniejszenie emisji i zużycia energii zarówno w budynkach prywatnych, jak i użyteczności publicznej. Dzięki temu Europejczycy będą mogli obniżyć swoje rachunki za energię oraz poprawić swoje zdrowie i jakość życia.
REKLAMA
Cele dyrektywy. Zmniejszenie zużycia energii
Zgodnie z dyrektywą, zużycie energii w budynkach mieszkalnych powinno się zmniejszyć o 16% do 2030 r. i o 20-22% do 2035 r. W przypadku budynków publicznych, takich jak firmy, szpitale, szkoły czy urzędy, do 2030 r. powinno zostać poddanych renowacji 16% tych w najgorszym stanie, a do 2033 r. - 26%.
Renowacja budynków. Wsparcie dla mieszkańców UE
Mieszkańcy UE otrzymają wsparcie w zakresie renowacji budynków. Przepisy zakładają stworzenie punktów kompleksowego doradztwa w zakresie renowacji oraz ułatwienie pozyskiwania dofinansowania na ten cel, co sprawi, że renowacja stanie się bardziej przystępna cenowo i wykonalna.
Bezemisyjność nowych budynków. Ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych
Nowe regulacje zakładają pełną bezemisyjność nowych budynków. Od stycznia 2028 r. wszystkie nowe budynki publiczne będą musiały być w pełni niezależne od paliw kopalnych; dwa lata później reguła ta dotyczyć będzie też wszystkich innych nowych budynków.
Fala renowacji w UE. Walka z ubóstwem energetycznym
REKLAMA
Nowe przepisy mają na celu uruchomienie fali renowacji w UE i pomóc w walce z ubóstwem energetycznym. Szacuje się, że budynki odpowiadają za ok. 40% zużycia energii w UE, w tym ponad połowę zużycia gazu unijnego oraz 35% emisji gazów cieplarnianych. Dzisiaj co trzeci budynek w UE ma ponad 50 lat, a prawie 75% jest nieefektywne energetycznie.
Dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie w najbliższych tygodniach. Następnie państwa członkowskie będą musiały ją transponować do prawa krajowego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat