Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt jest już przygotowany
- Dziecko w parach jednopłciowych
- Oczekiwana ustawa
- Związki partnerskie w UE
Projekt jest już przygotowany
Jak poinformowała Katarzyna Kotula, konsultacje społeczne dotyczące projektu wypadły korzystnie i jest już koncepcja rządowego programu i projektu - jest przygotowany w ocenie, skutkach regulacji, założeniach.
REKLAMA
- Jedyne właściwie, o czym dzisiaj politycznie rozmawiamy z PSL-em, to jest kwestia przysposobienia dzieci - zaznaczyła, dodając, że PSL uważa tę kwestię za "zagrożenie dla rodziny".
Dziecko w parach jednopłciowych
O co dokładnie chodzi? Projekt ustawy o związkach partnerskich przewiduje możliwość przysposobienia dziecka przez pary jednopłciowe. Przysposobienia dokonuje partner bądź partnerka biologicznego rodzica dziecka. W tym przypadku chodziłoby o osoby obecnie żyjące w nieformalnych związkach jednopłciowych, które po wejściu w życie ustawy mogłyby zalegalizować swoje związki.
- Chciałabym, żeby np. druga kobieta - bo to przeważnie są jednak dwie kobiety, które żyją ze sobą - miała (...) nie tylko prawa, ale także obowiązki wobec tego dziecka - zaznaczyła ministra.
To ważne również w przypadku dziedziczenia, aby w sytuacji, gdy biologiczny rodzic dziecka umrze, mogło ono dziedziczyć także po swoim rodzicu społecznym.
Oczekiwana ustawa
REKLAMA
Sto konkretów na pierwsze sto dni rządów - wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym z nich w czasie kampanii wyborczej KO. Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji, a Lewica opowiadała się także za małżeństwami jednopłciowymi.
Na początku stycznia była mowa o tym, że projekt przepisów będzie gotowy do marca. Katarzyna Kotula wówczas powiedziała że punktem wyjścia do prac nad ustawą są projekty w tej sprawie, jakie powstały w ostatnich latach. Swoje propozycje przepisów złożyła w Sejmie w 2018 r. Nowoczesna, a dwa lata później - Lewica. Znalazły się w nich m.in. zapisy o prawie do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym, dziedziczeniu w pierwszej linii, rencie po zmarłym i zasiłku opiekuńczym w przypadku sprawowania opieki nad partnerem oraz prawo do przysposobienia dziecka partnera.
Związki partnerskie w UE
REKLAMA
Jak wygląda sprawa związków partnerskich w Unii Europejskiej? Cóż, Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie daje parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana poza tym w Bułgarii, Rumunii oraz Litwie i Słowacji. W grudniu 2023 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie przeciwko Polsce wytoczonej przez pięć polskich par tej samej płci, które domagały się prawnego uznania ich związków. W orzeczeniu stwierdzono, że Polska naruszyła Europejską konwencję praw człowieka i ma obowiązek wprowadzenia ochrony prawnej par tej samej płci.
A jak przedstawiają się statystyki? W Polsce żyje ok. 50 tys. tzw. tęczowych rodzin, czyli takich, w których dzieci wychowywane są przez rodziców o orientacji innej niż heteronormatywna. 10 kwietnia opublikowano sondaż IPSOS przygotowany we współpracy z OKO. press, TOK FM, stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza i Kampanią Przeciw Homofobii, w którym 69 proc. badanych Polaków opowiedziało się za możliwością przysposobienia dziecka w tęczowych rodzinach.
Źródło: PAP
Zobacz także: Kobiety „rodzą za mało dzieci”. Wyręczą je roboty, mężczyźni i queer?
500 plus dla małżeństw: Co wiadomo o pomyśle? Czy ma szansę wejść w życie?
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA