Premier Donald Tusk: Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy
REKLAMA
REKLAMA
- Gotowy projekt ustawy
- Jednak nie wszystkie partie chcą poprzeć projekt
- Były już inne projekty ustaw
- Brak formalizacji związków jednopłciowych
Gotowy projekt ustawy
Donald Tusk powiedział, że rządowy projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Wprowadzenie tej ustawy było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów, jakie w czasie kampanii wyborczej ogłosiła Koalicja Obywatelska.
REKLAMA
Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji, a Lewica opowiadała się także za małżeństwami jednopłciowymi.
Jednak nie wszystkie partie chcą poprzeć projekt
Premier stwierdził, że projekt ustawy nie może zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej.
- Rząd składa się, czy tego chcemy, czy nie, z czterech partii, które w sprawach aborcji i związków partnerskich mają różnicę zdań i trochę różne wrażliwości. W przyszłym tygodniu zadecydujemy, żeby nie jako rząd, ale jako kluby parlamentarne, złożyć ten i być może inne projekty, i szybko przystąpić do pracy - powiedział Tusk.
Premier dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu.
Były już inne projekty ustaw
REKLAMA
Katarzyna Kotula, minister do spraw równości, zapowiadała w styczniu br., że projekt przepisów będzie gotowy do marca. Powiedziała wtedy, że punktem wyjścia do prac nad ustawą są projekty ustaw w tej sprawie, jakie powstały w ostatnich latach. Swoje propozycje przepisów złożyły do Sejmu w 2018 r. Nowoczesna, a dwa lata później Lewica.
W propozycjach znalazły się m.in. zapisy o: prawie do udzielania partnerowi informacji o stanie zdrowia, wspólnym rozliczeniu podatkowym, dziedziczeniu w pierwszej linii, rencie po zmarłym i zasiłku opiekuńczym w przypadku sprawowania opieki nad partnerem oraz prawo do przysposobienia dziecka partnera.
Brak formalizacji związków jednopłciowych
Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie daje parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana także w Bułgarii, Rumunii oraz Litwie i Słowacji.
W Polsce żyje ok. 50 tys. tzw. tęczowych rodzin, czyli takich, w których dzieci wychowywane są przez rodziców o orientacji innej niż heteronormatywna.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat