Przedsiębiorcy rozliczą PIT za 2023 r. w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa Twój e-PIT jest dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
- Przedsiębiorcy mogą rozliczyć PIT w usłudze Twój e-PIT
- Jak rozliczyć PIT w usłudze e-PIT
- Pomocny kreator w usłudze e-PIT
Przedsiębiorcy mogą rozliczyć PIT w usłudze Twój e-PIT
Dzięki usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym podatnicy mogą w wygodny i bezpieczny sposób rozliczyć PIT, szybko otrzymać zwrot nadpłaty lub zapłacić podatek online. Mogą przy tym skorzystać z systemu Blik.
REKLAMA
W tym roku po raz pierwszy usługa jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.
- Twój e-PIT to narzędzie, dzięki któremu przedsiębiorcy bez problemu mogą wywiązać się z obowiązku podatkowego i w prosty sposób złożyć swój PIT. Wsłuchujemy się w opinie podatników, dlatego z każdym rokiem udoskonalamy usługę Twój e-PIT i wprowadzamy w niej kolejne rozwiązania – mówi Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak rozliczyć PIT w usłudze e-PIT
W usłudze Twój e-PIT można rozliczyć przychody uzyskane w 2023 r. na formularzu:
- PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
- PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
- PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej oraz przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
W udostępnionych w usłudze Twój e-PIT formularzach podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. Są to m.in. dane rejestracyjne, numer mikrorachunku podatnika, wpłaty zaliczek na podatek lub wpłaty ryczałtu, dane z informacji od płatników i informacje z rozliczeń za ubiegły rok dotyczące ulgi na dzieci, czy numer KRS organizacji pożytku publicznego, na rzecz której podatnik przekazał 1,5% podatku w swoim ostatnim zeznaniu podatkowym, o ile ta organizacja nadal widnieje na wykazie OPP.
Pomocny kreator w usłudze e-PIT
Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, powinien w udostępnionym zeznaniu samodzielnie uzupełnić dane dotyczące:
- przychodów,
- kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
- kwoty należnych zaliczek na podatek (w PIT-36 lub PIT-36L) lub kwoty należnego ryczałtu (w PIT-28),
- składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- ulg i odliczeń, o ile przysługuje mu uprawnienie do skorzystania.
Dla ułatwienia tego zadania Ministerstwo Finansów przygotowało w usłudze Twój e-PIT specjalny kreator wspierający podatników. Proste pytania i czytelne objaśnienia umieszczone w kreatorze pomagają uzupełnić zeznanie krok po kroku.
Niestety, usługa Twój e-PIT umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie podatku tylko za 2023 r. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej nie mogą za jej pomocą rozliczyć PIT za lata poprzednie i złożyć korekty za ubiegłe lata.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat