Przepisy o dodatkowej waloryzacji są martwe. Nie będzie tej waloryzacji emerytur i rent w 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dzisiaj Ministerstwo Rodziny poinformowało o oficjalnym przedstawieniu projektu ustawy nowelizującej, która wprowadza drugą waloryzację emerytur i rent. Z uwagi na spadającą inflację przepisy te nie zostaną zastosowane w praktyce w ciągu kilku najbliższych lat.
REKLAMA
Np. prezes NBP A/ Glapiński przewiduje, że cały rok 2024 r. inflacja powinna się ukształtować między 3,9% a 7,5 %. Ta druga wartość dotyczy pełnego uwolnienia przez rząd cen energii i gwałtownego jej wzrostu. Ale nastąpi to od 1 lipca 2024 r. A dla dodatkowej waloryzacji bierzemy pod uwagę inflację za pierwsze połowę 2024 r. Ta obecnie spadła przejściowo poniżej 2%.
Warto też zwrócić uwagę, że dodatkowa waloryzacja nie jest zwiększeniem wartości rent i emerytur z uwagi na inflację. To tylko przyspieszenie wypłat wynikających z "normalnej" waloryzacji po zakończeniu danego roku.
Przykład
Zwiększamy wartość emerytur np. we wrześniu 2025 r. o 100 zł Czy w marcu 2026 r. dokonujemy kolejnego zwiększenia o 100 zł. Nie, od waloryzacji z marca 2026 r. odejmujemy waloryzację z września 2025 r.
W poniższym komunikacie rządu czytamy: Dodatkowa waloryzacja - przeprowadzona we wrześniu - nie będzie miała wpływu na wysokość dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 13. emerytury. Może mieć wpływ na wysokość kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 14. emerytury, jeśli Rada Ministrów ustali w rozporządzeniu jako miesiąc wypłaty tzw. 14 emerytury miesiąc po wrześniu danego roku (od października do grudnia).
Komunikat MRPiPS o dodatkowej waloryzacji emerytur i rent
REKLAMA
Wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent w momencie, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., zakłada projekt nowelizacji ustawy MRPiPS przesłany do uzgodnień. Dodatkowa waloryzacja ma na celu m.in. złagodzenie skutków rosnącej inflacji.
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw został przesłany do uzgodnień. Nowela wprowadza dodatkową waloryzację, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Resortem odpowiedzialnym za projekt jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt ten realizuje zapowiedź premiera Donalda Tuska z jego exposé z 12 grudnia 2023 r., który zapowiedział wdrożenie rozwiązań, które - w przypadku, kiedy inflacja będzie przekraczała 5 proc. - pozwolą na realizację drugiej w ciągu roku waloryzacji renty i emerytury.
Waloryzacja emerytur i rent odbywa się raz w roku, począwszy od 1 marca. Nowelizacja, obok obowiązujących przepisów w zakresie corocznej waloryzacji emerytur i rent przeprowadzanej od 1 marca, wprowadza dodatkową waloryzację, która ma łagodzić skutki rosnącej inflacji oraz zapewnienie stabilności finansowej emerytom i rencistom w warunkach wysokiej inflacji.
W nowelizacji proponuje się, by dodatkowa waloryzacja przeprowadzana była od dnia 1 września, w sytuacji gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 105 proc.
REKLAMA
Do szacunków przyjęto prognozowany wskaźnik waloryzacji od 1 marca 2024 r. w wysokości 112,3 proc. oraz hipotetyczny wskaźnik dodatkowej waloryzacji na poziomie 106 proc.. Skutki dodatkowej waloryzacji w 2024 r. dotyczą czterech ostatnich miesięcy 2024 r. oraz dwóch pierwszych miesięcy 2025 r.
Dodatkowa waloryzacja - przeprowadzona we wrześniu - nie będzie miała wpływu na wysokość dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 13. emerytury. Może mieć wpływ na wysokość kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. 14. emerytury, jeśli Rada Ministrów ustali w rozporządzeniu jako miesiąc wypłaty tzw. 14 emerytury miesiąc po wrześniu danego roku (od października do grudnia).
Projekt ustawy zostanie skierowany do 21-dniowych konsultacji publicznych, ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych ZUS i innych organów rentowych do przeprowadzenia dodatkowej waloryzacji.
Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat