Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart”. Projekt wprowadza nowe instrumenty wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych.
Wsparcie kredytobiorców mieszkaniowych
Trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart”.
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowego instrumentu polityki mieszkaniowej pod nazwą „kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mimo że uregulowanie zasad jego działania ma być oparte o przepisy nowej ustawy, należy postrzegać go jako następcę uregulowanego ustawą z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% (Dz.U. z 2023 r. poz. 859 ze zm.) i uruchomionego 1 lipca 2023 r., bezpiecznego kredytu 2%.
Projektodawca uznał, że liczba wymagających korekty rozwiązań ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% jest na tyle duża, że wskazane jest przygotowanie oddzielnej, nowej regulacji.
Kredyt mieszkaniowy #naStart
„Kredyt mieszkaniowy #naStart”, jako instrument wspierany ze środków budżetu państwa, kierowany jest do gospodarstw domowych. Ma na celu pomoc tym gospodarstwom w zaspokojeniu pierwszych potrzeb mieszkaniowych w przypadku, gdy to zaspokojenie następuje w oparciu o kredyt hipoteczny albo konsumencki.
Wprowadzenie projektowanych regulacji jest spowodowane problemami rynku mieszkaniowego związanymi m.in. z:
- brakiem środków stanowiących wkład własny, co stanowi przeszkodę w uzyskaniu finansowania poprzez kredyt hipoteczny zakupu lub budowy mieszkania,
- spadkiem zdolności kredytowej Polaków,
- barierą wejścia na rynek mieszkaniowy ludzi młodych oraz rodzin z dziećmi związaną z niską zdolnością kredytową,
- niepewnością związaną ze zmianami stóp procentowych i ich wpływem na budżet domowy i regularne spłaty zobowiązań.
Jak będzie działać ustawa
Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania opierają się na:
- okresowych dopłatach do rat spłaty kredytów hipotecznych udzielanych na zakup pierwszego mieszkania;
- okresowych dopłatach do rat spłaty kredytów konsumenckich udzielanych na pokrycie kosztów partycypacji lub wkładu mieszkaniowego;
- zmianie dotychczasowych przepisów w zakresie wsparcia w nabyciu lub budowie pierwszego własnego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, poprzez ujednolicenie dotychczasowych instrumentów wsparcia, zwiększenie kwot wyznaczających limit oraz doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań.
Źródłem finansowania programu będzie Rządowy Fundusz Mieszkaniowy utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego na potrzeby obsługi rodzinnych kredytów mieszkaniowych, wprowadzonych ustawą o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%.
W celu finansowania programu Rządowy Fundusz Mieszkaniowy będzie zasilany środkami budżetu państwa