REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRiT: Nowe instrumenty wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych – kredyt mieszkaniowy #na start

patodeweloperka osiedle apartamentowce bloki mieszkalne termitiera budowa
MRiT: Nowe instrumenty wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych – kredyt mieszkaniowy #na start
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart”. Projekt wprowadza nowe instrumenty wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych. 

Wsparcie kredytobiorców mieszkaniowych

Trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart”. 

REKLAMA

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowego instrumentu polityki mieszkaniowej pod nazwą „kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mimo że uregulowanie zasad jego działania ma być oparte o przepisy nowej ustawy, należy postrzegać go jako następcę uregulowanego ustawą z 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% (Dz.U. z 2023 r. poz. 859 ze zm.) i uruchomionego 1 lipca 2023 r., bezpiecznego kredytu 2%.

Projektodawca uznał, że liczba wymagających korekty rozwiązań ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% jest na tyle duża, że wskazane jest przygotowanie oddzielnej, nowej regulacji.

Kredyt mieszkaniowy #naStart

„Kredyt mieszkaniowy #naStart”, jako instrument wspierany ze środków budżetu państwa, kierowany jest do gospodarstw domowych. Ma na celu pomoc tym gospodarstwom w zaspokojeniu pierwszych potrzeb mieszkaniowych w przypadku, gdy to zaspokojenie następuje w oparciu o kredyt hipoteczny albo konsumencki.

Wprowadzenie projektowanych regulacji jest spowodowane problemami rynku mieszkaniowego związanymi m.in. z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • brakiem środków stanowiących wkład własny, co stanowi przeszkodę w uzyskaniu finansowania poprzez kredyt hipoteczny zakupu lub budowy mieszkania,
  • spadkiem zdolności kredytowej Polaków,
  • barierą wejścia na rynek mieszkaniowy ludzi młodych oraz rodzin z dziećmi związaną z niską zdolnością kredytową, 
  • niepewnością związaną ze zmianami stóp procentowych i ich wpływem na budżet domowy i regularne spłaty zobowiązań.

Jak będzie działać ustawa

Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania opierają się na:

  • okresowych dopłatach do rat spłaty kredytów hipotecznych udzielanych na zakup pierwszego mieszkania; 
  • okresowych dopłatach do rat spłaty kredytów konsumenckich udzielanych na pokrycie kosztów partycypacji lub wkładu mieszkaniowego; 
  • zmianie dotychczasowych przepisów w zakresie wsparcia w nabyciu lub budowie pierwszego własnego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, poprzez ujednolicenie dotychczasowych instrumentów wsparcia, zwiększenie kwot wyznaczających limit oraz doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań. 

Źródłem finansowania programu będzie Rządowy Fundusz Mieszkaniowy utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego na potrzeby obsługi rodzinnych kredytów mieszkaniowych, wprowadzonych ustawą o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%. 

W celu finansowania programu Rządowy Fundusz Mieszkaniowy będzie zasilany środkami budżetu państwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Pierwsze kłopoty z zakazem wyrzucania odzieży od 1 stycznia 2025 r. Przepisy nie zapobiegają. Odzież można wyrzucić raz w miesiącu

Luka w przepisach polega na tym, że jest możliwa sytuacja, kiedy będziesz mógł oddać starą odzież (jako odpad) tylko raz w miesiącu. To nie jest żart. Prawo dopuszcza taką możliwość. I są w Polsce miejscowości, które umożliwiając swoim mieszkańcom oddanie odpadów do PSZOK (w tym także odzieży) tylko raz w miesiącu. Przegapią dzień? Muszą poczekać 

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

REKLAMA

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

REKLAMA