Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zmiany mają umożliwić załatwienie spraw i odnalezienie informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach tzw. „jednego okienka”.
Projekt nowelizacji ustawy o CEIDG
Będzie nowelizacja ustawy z 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Ustawa ta zawiera głównie przepisy proceduralne, techniczne i organizacyjne dotyczące Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
CEIDG jest rejestrem przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) i tym samym powszechnie wykorzystywanym przez instytucje otoczenia biznesu (np. banki, instytucje ubezpieczeniowe, pożyczkowe, kancelarie prawne, notarialne). W celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego niezbędne jest zapewnienie poprawności i aktualności danych zawartych w rejestrze CEIDG.
Co się zmieni w ustawie o CEIDG
Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG. Zarówno przedsiębiorcy jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu – w ramach tzw. „jednego okienka”. W związku z powyższym Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Projektowane rozwiązania dotyczą kilku zagadnień:
- Spółki cywilne – rejestracja i publikacja informacji o spółce cywilnej w jednym miejscu
Zawarte w projekcie rozwiązania dotyczące spółki cywilnej koncentrują się na stworzeniu instrumentów, które wspierałyby przedsiębiorców (wspólników spółki cywilnej wpisanych do CEIDG) na każdym etapie ich funkcjonowania w spółce cywilnej, np. poprzez zmniejszenie formalności w przypadku rejestracji spółki cywilnej, ograniczenie obciążeń administracyjnych oraz zapewnienie dostępu do szerokiego zakresu wiarygodnych danych o spółce cywilnej. Proponowane rozwiązania w zakresie spółki cywilnej obejmują zatem 2 zasadnicze obszary:
- uproszczenie procesu przekazywania informacji o spółce cywilnej przez jego elektronizację,
- publikację informacji o spółce cywilnej.
- Rejestracja działalności gospodarczej online
Projekt przewiduje wprowadzenie możliwości składania wniosków o wpis w CEIDG tylko online i rezygnację z postaci papierowej. Rozwiązanie to jest oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych. Aby wyjść naprzeciw potrzebom obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych, planowane jest rozłożenie procesu całkowitej elektronizacji w czasie przy zachowaniu wsparcia ze strony Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.
- Aplikacja mObywatel – zapewnienie dostępu do danych zawartych w CEIDG oraz realizacji usług przez przedsiębiorców za jego pośrednictwem
Popularność i łatwość korzystania z aplikacji mObywatel spowodowały, że użytkownicy, w tym przedsiębiorcy, w coraz większym stopniu wykorzystują dane udostępniane za pośrednictwem tej aplikacji do realizacji usług publicznych. W aplikacji mObywatel dostępne są m.in. usługi mPojazd, mPrawo Jazdy i Punkty Karne i eRecepta.
W ramach aplikacji mObywatel istnieje możliwość udostępniania usług, które wykorzystują dane dotyczące użytkownika i jego sytuacji prawnej. Aplikacja mObywatel będzie zapewniała przedsiębiorcy możliwość szybkiego i łatwego dostępu do danych zawartych w CEIDG oraz realizacji usług przez przedsiębiorców za jego pośrednictwem.