REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RCB: Jak przygotować plecak ewakuacyjny, czyli bądź gotowy na zagrożenie!

czynniki chemiczne stwarzające zagrożenie niebezpieczeństwo ryzyko strach lęk chemia chemikalia
RCB: Jak przygotować plecak ewakuacyjny, czyli bądź gotowy na zagrożenie!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chyba każdy otrzymał już kiedyś na telefon komórkowy alert RCB, ostrzegający np. przed zagrożeniem pogodowym. Teraz podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją możemy znaleźć na stronie internetowej, którą uruchomiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jedną z ciekawszych jest informacja o tym, jak przygotować plecak ewakuacyjny.

Informacje o zagrożeniach CBRNE w jednym miejscu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową na temat zagrożeń CBRNE (https://alert.rcb.gov.pl). Strona jest elementem projektu „Wzmacnianie bezpieczeństwa w zakresie CNRNE”, który Rządowe Centrum Bezpieczeństwa realizowało w ramach Funduszy Norweskich.

REKLAMA

Podstawowym celem tego projektu jest podniesienie poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE) oraz przygotowanie społeczeństwa do właściwego zachowania i stosowania procedur bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia takich zagrożeń.

Bądź gotowy na zagrożenia

REKLAMA

Czasy mamy niespokojne, wojna toczy się za naszą wschodnią granicą, co powoduje zrozumiałe zaniepokojenie Polaków. Chyba każdy rozsądny człowiek zastanawiał się, co by zrobił w razie niespodziewanych zdarzeń, potencjalnie stanowiących zagrożenie

Warto porozmawiać o potencjalnych zagrożeniach z osobami, z którymi się mieszka - w tym również z dziećmi. Dobrze byłoby przygotować plan działania na wypadek wystąpienia zagrożeń: w jaki sposób kontaktować się ze sobą i ustalić miejsce, w którym spotkacie się w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Trzeba być gotowym na każdą ewentualność - tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić.

Plecak ewakuacyjny

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, żeby zadbać o wcześniejsze przygotowanie zestawu ewakuacyjnego. Powinny znaleźć się w nim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • radio na baterie z bateriami;
  • latarka z bateriami;
  • najpotrzebniejsze dokumenty;
  • zapalniczka lub zapałki;
  • maski oddechowe lub ochronne;
  • mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS;
  • otwieracz do puszek;
  • posiłki na 2 dni;
  • nóż;
  • ołówek i notes;
  • komplet sztućców;
  • kurtka przeciwdeszczowa;
  • apteczka;
  • śpiwór;
  • worki na śmieci;
  • ubranie na zmianę;
  • mydło, żel do dezynfekcji;
  • kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne;
  • gotówka w niewielkich nominałach;
  • butelka filtrująca z nowym filtrem;
  • gumy, sznurki, opaska zaciskowa.

Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. W związku z tym, że nie nikt nie wie, kiedy będzie potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu.

Co robić w razie zdarzenia

REKLAMA

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, żeby zastanowić się nad najlepszym schronieniem w miejscach, w których przebywa się najczęściej (praca, szkoła, dom). Warto przy tym pamiętać, że idealne miejsce na ukrycie się przed negatywnymi skutkami promieniowania powinno mieć grube ściany i nie posiadać okien.

W razie ostrzeżenia o nadchodzącym zdarzeniu (np. komunikat służb, ALERT RCB), trzeba natychmiast wejść do najbliższego budynku, ale nie zbliżać się do okien. Najlepiej przebywać w środku pomieszczenia – promieniowanie słabnie wraz z rosnącą odległością od jego źródła. Pomoże to zapewnić ochronę przed wybuchem i promieniowaniem. Jeśli w momencie zdarzenia (np. detonacji „brudnej bomby”) przebywa się na zewnątrz, to trzeba schować się przed wybuchem za czymkolwiek, co może zapewnić ochronę. Należy położyć się twarzą w dół, aby ochronić się przed gorącem i latającymi odłamkami. Trzeba też unikać chmur kurzu.

Ważne

Jeśli w momencie zdarzenia (np. detonacji „brudnej bomby”) przebywasz na zewnątrz, to:

  • schowaj się przed wybuchem za czymkolwiek, co może zapewnić ochronę;
  • połóż się twarzą w dół, aby ochronić się przed gorącem i latającymi odłamkami;
  • unikaj chmur kurzu.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA