Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich
REKLAMA
REKLAMA
- Dopłaty do składek producentów rolnych - projekt ustawy
- Więcej upraw z dopłatami do składek producentów rolnych
Dopłaty do składek producentów rolnych - projekt ustawy
Zmiany zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (UD37), który dziś, 29 marca został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca wyjaśnia, że ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2019 r. poz. 477) w art. 3 ust. 1 pkt 1 wskazuje katalog upraw, których ubezpieczenie uprawnia producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia. Obecnie stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.
Zmiany zaproponowane w projektowanej ustawie są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z rosnącą popularnością upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich oraz gorczycy.
Wprowadzenie proponowanych zmian w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich umożliwi ubezpieczanie szerszego katalogu upraw rolnych przez producentów rolnych.
Więcej upraw z dopłatami do składek producentów rolnych
W projekcie ustawy proponuje się rozszerzenie katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw.
Ponadto w projekcie ustawy proponuje się podniesienie maksymalnej wysokości dopłat z budżetu państwa do składki producenta rolnego z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z 65% do 70%.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat