Nie tylko mObywatel. Unia Europejska przyspiesza realizację Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej
REKLAMA
REKLAMA
Głosowanie w Parlamencie Europejskim
REKLAMA
Parlament Europejski zagłosował za tym, aby ustanowić ramy Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. To ważny kamień milowy w dążeniu do tego, aby współtworzyć bezpieczniejszy i bardziej dostępny cyfrowo świat. Konsorcjum POTENTIAL może teraz przyspieszyć realizację projektu pilotażu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej (EUDIW).
REKLAMA
- Nowo przyjęte ramy prawne i długo oczekiwana nowa wersja Architecture and Reference Framework Outline (ARF) umożliwią nam przyspieszenie rozwoju technicznego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej i przeprowadzenie prób w krajach uczestniczących. Naszym celem jest zapewnienie uznawanego w całej Unii Europejskiej wysoce bezpiecznego, zorientowanego na użytkownika i interoperacyjnego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, który umożliwi obywatelom UE bezproblemowy dostęp zarówno do usług publicznych, jak i prywatnych. POTENTIAL czeka na pomyślny pilotaż EUDIW i realizację różnych scenariuszy, na poziomie krajowym i transgranicznym, co pozwoli uczestnikom projektu dzielić się swoją wiedzą i propozycjami z Komisją – powiedział Florent Tournois, koordynator projektu POTENTIAL.
W ramach ARF ustanowiono wspólne normy i warunki techniczne dla państw członkowskich, tworząc nowe lub dostosowując te dotychczasowe do portfeli, które już funkcjonują.
Projekt POTENTIAL
Projekt POTENTIAL prowadzą Francja i Niemcy. W projekcie uczestniczy ponad 140 instytucji z sektora publicznego i prywatnego z całej Europy. Projekt ma zapewnić spójność, tak aby wszystkie krajowe wdrożenia portfela współdziałały ze sobą, były interoperacyjne oraz były przetestowane w ramach zdefiniowanych przypadków użycia, online i offline.
POTENTIAL koncentruje się na 6 przypadkach użycia. Są to:
- usługi e-Gov,
- otwieranie kont bankowych,
- rejestracja kart SIM,
- mobilne prawo jazdy,
- kwalifikowany podpis elektroniczny,
- e-Recepta.
Portfel Tożsamości Cyfrowej
REKLAMA
Portfel Tożsamości Cyfrowej ma służyć użytkownikom jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Mogą oni przechowywać tam swoje dane i zarządzać nimi łatwo i bezpiecznie, zachowując pełną kontrolę i chroniąc prywatność swoich danych. Każdy obywatel Europy będzie mógł skorzystać z Portfela za darmo.
Portfel ma być tworzony w przejrzysty, innowacyjny i bezpieczny sposób, przy użyciu kodu open-source. Ma to zwiększyć zaufanie i odpowiedzialność związaną z wprowadzaniem portfeli narodowych do użytku.
Prototyp Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej ma zostać wdrożony we wszystkich krajach uczestniczących. W projekcie uczestniczy 19 państw UE i Ukraina. Wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się udostępnić swoje portfele UE w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie aktów wykonawczych do rozporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat