Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu projekt ustawy deregulującej prawo gospodarcze i administracyjne oraz doskonalącej zasady opracowywania prawa gospodarczego. Projekt ma na celu wprowadzenie ułatwień przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie, prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej oraz prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.
Celem jest deregulacja prawa gospodarczego i administracyjnego
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Projekt ustawy ma stanowić pierwszy krok w realizacji zapowiedzi rządu dotyczącej konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego.
Projektowana ustawa ma na celu wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do etapu rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę oraz rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Celem planowanych w projekcie rozwiązań jest także zmniejszenie liczby zbędnych i nadmiernych wymogów regulacyjnych. Ma to spowodować szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne.
Ułatwienia dla przedsiębiorców
Projekt będzie przewidywał wprowadzenie ułatwień przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie. Mają to być m.in. ułatwienia w prowadzeniu działalności nierejestrowej, które wyeliminują najistotniejszych wątpliwości praktycznych funkcjonowania tej instytucji.
W ramach wdrażania prostszych zasad wykonywania działalności gospodarczej w projekcie przewiduje się m.in. uproszczenia procedur w obszarze „zielonej polityki” oraz bardziej przystępne reguły kontroli działalności gospodarczej (w tym skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców). W projekcie zakłada się również zmiany nakierowane na poprawę relacji między administracją publiczną a przedsiębiorcami, w tym usprawniające pracę urzędów oraz postępowań administracyjnych.
Projekt ma zmienić prawo na bardziej przyjazne przedsiębiorcom. Zakłada się, że projekt wprowadzi w prawie dodatkowe bodźce zachęcające do zainicjowania procedury mediacyjnej. Dodatkowo, przewiduje się ułatwienia w działalności rzemieślniczej, ułatwienia w obszarze prawa finansowego oraz w zakresie zamówień publicznych. Nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące zasad stanowienia prawa gospodarczego i oceny jego funkcjonowania.
Projekt wprowadzi do przepisów zasady dotyczące tworzenia prawa gospodarczego, które mają zmniejszyć obciążenia administracyjne wynikające z tworzonego prawa, jak również wzmocnić mechanizmy oceny funkcjonowania projektowanego aktu prawnego czy proces dokonywania przeglądów prawa gospodarczego.