Umowa zlecenia i B2B wliczone do stażu pracy?

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
rozwiń więcej
Umowa zlecenia i B2B wliczone do stażu pracy? / Shutterstock

Ministra Pracy i Polityki Społecznej podała 18 marca 2024 r. na platformie X, że trwają prace nad finalizacją ustawy, która pozwoli do stażu pracy zaliczać czas przepracowany na podstawie umów cywilnoprawnych lub jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Zdaniem ministry, taka zmiana ma stanowić docenienie pracy osób zatrudnionych w ten sposób. Pytanie brzmi, czy aby na pewno jest to najlepszy środek do docenienia pracy tych osób? Czy może jedynie doraźne rozwiązanie, które raczej utrwala, a nie naprawia systemowe problemy, które trapią polski rynek pracy?

Mnogość form zatrudnienia

Nie trzeba zajmować się zawodowo prawem pracy, żeby wiedzieć, że system, który obecnie funkcjonuje dopuszcza wiele form zatrudnienia. Obok umowy o pracę mamy m.in. umowę zlecenia, B2B – tzw. samozatrudnionych. Chyba każdy z nas zna kogoś, a może część z nas jest właśnie takim przedsiębiorcą – który świadczy usługi na rzecz jednego kontrahenta, a jego codzienna praca na rzecz tego kontrahenta niewiele różni się od pracy osoby, która biurko obok wykonuje tę samą pracę na podstawie umowy o pracę. Stosowanie art. 22 k.p. przez sądy i wypracowane na podstawie tego artykułu orzecznictwo to temat rzeka.

Wracając do kwestii projektu dot. zaliczania do stażu pracy okresów umów zlecenia i JDG (jednoosobowa działalność gospodarza) warto zwrócić uwagę, że wiele osób decyduje się na zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia czy też w formie jednoosobowej działalności. Nie jest też tajemnicą, że te formy zatrudnienia najczęściej są bardziej opłacalne m.in. finansowo, a już na pewno, jeżeli chodzi o „tu i teraz”. Osoby świadczące pracę w ten sposób wybierają wyższe wynagrodzenie netto, kosztem pewnych przywilejów, które naturalnie wiążą się z umową o pracę. Niższe składki to w przyszłości niższa emerytura, niższe świadczenie chorobowe etc. Osoby prowadzące jednoosobową działalność mają też do wyboru elastyczne formy opodatkowania – często właśnie stąd bierze się ich wyższe wynagrodzenie „na rękę”.

Korzyści dla samozatrudnionych

W mojej ocenie wiele osób, które wybrało pracę na podstawie umowy o pracę, wiedząc o wszystkich tych okolicznościach, i godząc się na wyższe składki i podatki może czuć się potraktowanych niesprawiedliwie w sytuacji, w której osoby świadomie wybierające doraźnie korzystniejsze formy zatrudnienia, uzyskują kolejne przywileje, które do tej pory były zarezerwowane dla umowy o pracę. Przywileje, które wiążą się z kosztami dla osób wybierających umowę o pracę.

Zresztą to nie pierwszy raz, kiedy polski ustawodawca w podobny, chwilowy sposób próbuje naprawiać systemowe problemy polskiego rynku pracy. Wcześniej np. prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych zostało rozszerzone na wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, tj. zarówno na osoby współpracujące na podstawie umów prawa cywilnego, jak też prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Można tylko domyślać się, że to również miał być sposób „docenienie” ciężkiej pracy tych osób.

Doraźne instytucje prawne

Może jednak dobrze byłoby, żeby ciężka praca osób pracę tę świadczących była doceniana nie poprzez doraźne instytucje prawne mające naprawiać problemy, które sami wcześniej tworzyliśmy przez lata kształtując wspólnie w ten czy inny sposób rynek pracy, ale przez instytucję, która jest do tego stworzona i znana jest od lat. Moim zdaniem, najlepszym sposobem na docenienie ludzi pracy, wbrew stanowisku Pani minister, jest instytucja umowy o pracę, a nie tworzenie rozwiązań, które konserwują zastany stan rzeczy. Sam fakt, że dla wielu osób może brzmieć to kontrowersyjnie, pokazuje jak daleko zaszliśmy. Pytanie tylko, czy zmierzamy w dobrym kierunku?

Będziemy informować o dalszych pracach nad ustawą. 

Autorka: Klaudia Kamińska-Kiempa, radca prawny, Manager w Rödl & Partner

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...