Komisja Europejska ustępuje: ugorowanie nie będzie obowiązkowe, tak jak ograniczanie pestycydów. Dobrowolny ekoschemat. Będą zmiany w Zielonym Ładzie

Ugorowanie nie będzie obowiązkowe, tak jak ograniczanie pestycydów. Dobrowolny ekoschemat. Będą zmiany w Zielonym Ładzie. Komisja Europejska ustępuje / Shutterstock

Janusz Wojciechowski komisarz UE ds. rolnictwa poinformował 15 marca 2024 r. na konferencji prasowej w Warszawie, że Komisja Europejska jeszcze tego samego dnia przedstawi projekt zmian legislacyjnych w Zielonym Ładzie, dzięki którym m.in. rolnicy, którzy nie wejdą w dobrowolny ekoschemat, nie będą mieli obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów. Także ograniczanie pestycydów nie będzie przymusowe. Zamiast kar mają być zachęty. Spod kontroli ekologicznej mają być też wyłączone najmniejsze gospodarstwa o pow. do 10 ha. Zmiany weszłyby w życie od 2025 r., ale z pewną retroaktywnością - jak wskazał komisarz Wojciechowski.

Zmiany w Zielonym Ładzie proponowane przez Komisję Europejską: brak przymusu ugorowania, ograniczania pestycydów, wyłączenie z kontroli gospodarstw do 10 hektarów

"Zmiany na dobrowolność z obowiązku przyniosą lepsze efekty, przez ekoschematy więcej osiągniemy. To są dobre praktyki rolnicze i rolnicy chętnie je stosują. To nie jest przeciw potrzebom ekologicznym" - powiedział Wojciechowski.

Poinformował, że KE zaproponuje projekt zmian legislacyjnych w aktach ustawodawczych UE, dotyczących obowiązków dla rolników wynikających z Zielonego Ładu. Zastrzegł, że będzie jeszcze wymagana zgoda dla tych propozycji ze strony Rady UE i Parlamentu Europejskiego, ale że w PE "jest oczekiwanie zmian w tym kierunku".

"Te informacje powinny przynajmniej część tych problemów rolników zmniejszyć, dotyczą one elementów tzw. zielonej transformacji" - przekazał komisarz.

Jedną ze zmian jest zamiana wymogu ugorowania 4 proc. gruntów na ekoschemat.
"Rolnik, który w niego nie wejdzie (w ekoschemat - PAP), nie będzie miał wymogu 4 proc." - zaznaczył Wojciechowski.

Inne zmiany proponowane przez KE mają objąć, według Wojciechowskiego, m.in. alternatywę dla płodozmianu w postaci dywersyfikacji upraw oraz możliwość wyłączenia przez państwa członkowskie z kontroli gospodarstw do 10 ha.

Jak wskazał Wojciechowski, obowiązki mają być zmienione na dobrowolny ekoschemat. Rolnicy, którzy wprowadzą w swoich gospodarstwach zmiany korzystne dla środowiska mają być nagradzani dodatkowymi dopłatami. W opinii komisarza mniej restrykcyjna polityka oparta na zachętach odniesie lepszy skutek.

Komisarz Wojciechowski poinformował, że zmiany weszłyby w życie od 2025 r., ale z pewną retroaktywnością.

 

Premier Tusk: ugorowanie nie będzie obowiązkowe

Ugorowanie nie będzie obowiązkowe - napisał na portalu X premier Donald Tusk w piątek. Dodał, że to jest wynik jego rozmów z szefową Komisji Europejskiej. Zapowiedział, że informacje o kolejnych szczegółach pojawią się jeszcze w piątek.

"Z ostatniej chwili! Konkret dla rolników: ugorowanie nie będzie obowiązkowe i to już od tego roku. Taki jest wynik moich rozmów z szefową Komisji. O innych szczegółach informacja jeszcze dziś" - napisał w piątek premier Donald Tusk, na swoim koncie w serwisie X (dawny Twitter).

9 marca 2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z liderami protestujących grup w ramach Szczytu Rolniczego. W spotkaniu wziął również udział sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak.
Po spotkaniu wiceminister mówił dziennikarzom, że podczas spotkania omówione zostały postulaty strony protestującej oraz że ustalono, iż przekazywane będą konkrety.
"Konkretem jest to, że 15 marca będziemy mogli powiedzieć o tym, jakie będą zmiany w Zielonym Ładzie. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo odejścia tych najbardziej szkodliwych przepisów" - informował wtedy Kołodziejczak.

Szef Rady Izb Rolniczych: zapowiadane zmiany ws. odejścia od obowiązku ugorowania spełniają nasze postulaty

Przedstawiony przez komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego projekt zmian legislacyjnych dotyczący m.in. odejścia od przymusowego ugorowania spełnia rolnicze postulaty - ocenił w rozmowie z PAP prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. "Liczymy, że wejdą w życie" - dodał.

Wiktor Szmulewicz powiedział PAP, że z perspektywy polskich rolników najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia dobrowolnego ekoschematu w miejsce przymusowego ugorowania. W jego opinii bardzo istotna jest też regulacja, która przewiduje, że terminy utrzymania okrywy zimowej będą określać państwa członkowskie.

"Dzięki temu będzie on mógł być dostosowany do polskich realiów klimatycznych i będzie można przeprowadzić orkę wtedy, kiedy warunki będą do tego najbardziej odpowiednie" - wyjaśnił.

Według prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), rolnicy będą też zadowoleni z uproszczenia wymogów płodozmianu. "Teraz czekamy, aż zapowiadane zmiany wejdą w życie. Dopiero wtedy będzie można się z nich cieszyć" - dodał Szmulewicz.

gkc/ pad/ mhr/

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...