Zaostrzenie przepisów UE. Sprzedawcy tekstyliów będą pokrywać koszty ich zbierania, sortowania i recyklingu?
REKLAMA
REKLAMA
Za odpady odpowie producent
REKLAMA
Wyższe wiążące cele redukcji odpadów, które mają zostać osiągnięte na poziomie krajowym do 31 grudnia 2030 roku - taka jest propozycja posłów. Co najmniej 20 proc. w przetwórstwie i produkcji żywności (zamiast 10 proc. proponowanych przez Komisję) oraz 40 proc. na mieszkańca w handlu detalicznym, restauracjach, usługach gastronomicznych i gospodarstwach domowych (zamiast 30 proc.). Trwają też dyskusje o tym, czy należy wprowadzić wyższe cele na 2035 rok (odpowiednio co najmniej 30 proc. i 50 proc.).
REKLAMA
Ma być większa odpowiedzialność producentów (ERP). Sprzedający tekstylia w UE musieliby pokrywać koszty ich zbierania, sortowania i recyklingu. Państwa członkowskie będą musiały ustanowić te systemy 18 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy (w porównaniu do 30 miesięcy proponowanych przez Komisję). Co objęłyby nowe przepisy? Produkty takie jak odzież i akcesoria, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie, materace i dywany.
Na recykling idzie mniej niż 1 proc. odpadów
- Parlament przedstawił ukierunkowane rozwiązania mające na celu ograniczenie marnowania żywności (...). W przypadku tekstyliów chcemy również uwzględnić produkty inne niż używane przez gospodarstwa domowe, dywany i materace, a także sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych - powiedziała sprawozdawczyni projektu Anna Zalewska (EKR, PiS).
Liczba odpadów, jaka powstaje każdego roku jest gigantyczna. Rokrocznie w UE powstaje 60 milionów ton odpadów żywnościowych (131 kg na osobę) i 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych. Sama odzież i obuwie odpowiadają za 5,2 mln ton odpadów, co odpowiada 12 kg odpadów na osobę rocznie. Szacuje się, że mniej niż 1 proc. wszystkich tekstyliów na świecie jest poddawanych recyklingowi w celu wytworzenia nowych produktów.
Z Strasburga Łukasz Osiński
luo/ mms/
Zobacz także: Przełomowy wyrok ws. Turowa. Sąd przychylił się do wniosków ekologów
Arktyka będzie bez lodu? Naukowcy zaskoczeni szybkim tempem zmian
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat