Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży – będzie nowelizacja rozporządzenia

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
ciąża aborcja przerywanie ciąży / Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży – będzie nowelizacja rozporządzenia / Shutterstock

Wykonywanie świadczeń zakończenia ciąży będzie obowiązkowe dla świadczeniodawców realizujących umowy z NFZ.

Projekt nowelizacji

Trwają prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (j.t. Dz. U. z 2023 r. poz. 1194 ze zm.). 

Projekt nowelizacji dotyczy zmiany treści załącznika „Ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” do ww. rozporządzenia.

Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży

W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zaproponowano dodanie nowego przepisu. Zgodnie z tym przepisem świadczeniodawca realizujący umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w rodzaju hospitalizacja w zakresie ginekologia i położnictwo, w przypadkach, gdy zakończenie ciąży jest dopuszczalne prawnie, będzie zobowiązany do wykonywania świadczeń zakończenia ciąży

Świadczenie zakończenia ciąży będzie trzeba wykonać w miejscu udzielania świadczeń, niezależnie od powstrzymania się od wykonania świadczenia przez lekarza wykonującego zawód u tego świadczeniodawcy.

Kary za niewykonanie świadczenia zakończenia ciąży

Ponadto projekt nowelizacji rozporządzenia wprowadza karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy za każde stwierdzone naruszenie. 

Projekt wprowadza też możliwość rozwiązania umowy w części albo w całości, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w przypadku naruszenia obowiązku wykonania świadczenia zakończenia ciąży.

Wyłączenie klauzuli sumienia

W uzasadnieniu projektodawca podkreśla, że zagrożenie życia lub bezpośrednie zagrożenie zdrowia kobiety ciężarnej powoduje wyłączenie klauzuli sumienia. Zatem klauzula sumienia nie może mieć zastosowania w razie zagrożenia życia kobiety ciężarnej niezależnie od zaawansowania (wieku) ciąży. W pozostałych przypadkach zagrożenia zdrowia, tzw. klauzula sumienia może być stosowana pod warunkiem, że odroczenie interwencji medycznej nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia kobiety ciężarnej.

W uzasadnieniu projektu podkreśla się, że korzystanie przez lekarzy z klauzuli sumienia nie zwalnia państwa z obowiązku zagwarantowania możliwości skorzystania z zabiegu legalnego przerwania ciąży. Państwo ma obowiązek zapewnienia realnego dostępu pacjentek do zabiegów przerywania ciąży, które w przypadku gdy: 

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, 
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego 

- są legalne.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Prawo
Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje skarbowe
19 lis 2024

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

pokaż więcej
Proszę czekać...