Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży – będzie nowelizacja rozporządzenia
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt nowelizacji
- Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży
- Kary za niewykonanie świadczenia zakończenia ciąży
- Wyłączenie klauzuli sumienia
Projekt nowelizacji
Trwają prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (j.t. Dz. U. z 2023 r. poz. 1194 ze zm.).
REKLAMA
Projekt nowelizacji dotyczy zmiany treści załącznika „Ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” do ww. rozporządzenia.
Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży
REKLAMA
W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zaproponowano dodanie nowego przepisu. Zgodnie z tym przepisem świadczeniodawca realizujący umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w rodzaju hospitalizacja w zakresie ginekologia i położnictwo, w przypadkach, gdy zakończenie ciąży jest dopuszczalne prawnie, będzie zobowiązany do wykonywania świadczeń zakończenia ciąży.
Świadczenie zakończenia ciąży będzie trzeba wykonać w miejscu udzielania świadczeń, niezależnie od powstrzymania się od wykonania świadczenia przez lekarza wykonującego zawód u tego świadczeniodawcy.
Kary za niewykonanie świadczenia zakończenia ciąży
Ponadto projekt nowelizacji rozporządzenia wprowadza karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy za każde stwierdzone naruszenie.
Projekt wprowadza też możliwość rozwiązania umowy w części albo w całości, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w przypadku naruszenia obowiązku wykonania świadczenia zakończenia ciąży.
Wyłączenie klauzuli sumienia
REKLAMA
W uzasadnieniu projektodawca podkreśla, że zagrożenie życia lub bezpośrednie zagrożenie zdrowia kobiety ciężarnej powoduje wyłączenie klauzuli sumienia. Zatem klauzula sumienia nie może mieć zastosowania w razie zagrożenia życia kobiety ciężarnej niezależnie od zaawansowania (wieku) ciąży. W pozostałych przypadkach zagrożenia zdrowia, tzw. klauzula sumienia może być stosowana pod warunkiem, że odroczenie interwencji medycznej nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia kobiety ciężarnej.
W uzasadnieniu projektu podkreśla się, że korzystanie przez lekarzy z klauzuli sumienia nie zwalnia państwa z obowiązku zagwarantowania możliwości skorzystania z zabiegu legalnego przerwania ciąży. Państwo ma obowiązek zapewnienia realnego dostępu pacjentek do zabiegów przerywania ciąży, które w przypadku gdy:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego
- są legalne.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA