Rihanna założyła buty rok przed zgłoszeniem wzoru do rejestracji. To powód unieważnienia prawa do zarejestrowanego wzoru wspólnotowego
REKLAMA
REKLAMA
Czego dotyczyła sprawa?
Decyzją EUIPO z 11 sierpnia 2022 r. spółka Handelsmaatschappij J. Van Hilst (HJVH) uzyskała unieważnienie prawa do wspólnotowego wzoru butów sportowych, który zarejestrowano na rzecz Pumy w sierpniu 2016 r.
W uzasadnieniu swojej decyzji EUIPO wskazało, że Robyn Rihanna Fenty (znana jako Rihanna) nosiła buty przedstawiające wcześniejszy wzór o tych samym cechach co wzór zarejestrowany, i to dwanaście miesięcy przed dokonaniem zgłoszenia do rejestracji. W tych okolicznościach EUIPO uznało, że wspomniany wcześniejszy wzór został udostępniony, co uzasadnia unieważnienie prawa do zarejestrowanego wzoru.
Sąd UE oddalił wniesioną przez Pumę skargę na tę decyzję.
Na poparcie wniosku o unieważnienie prawa do znaku HJVH przedstawiła m.in. wizerunki zaczerpnięte z konta Instagram „badgalriri” datowane na połowę grudnia 2014 r., a odnoszące się do powołania Rihanny na nową dyrektorkę artystyczną Pumy. Wizerunki te ukazują Rihannę w białych butach sportowych z grubą czarną podeszwą. Wizerunki te powielono w szeregu artykułów w gazetach online.
Sąd potwierdził ocenę EUIPO, zgodnie z którą wspomniane wizerunki wystarczają do wykazania ujawnienia wcześniejszego wzoru i że środowiska wyspecjalizowane w danej branży mogły wiedzieć o tym ujawnieniu. W tym względzie stwierdził, że wizerunki zaczerpnięte z konta Instagram „badgalriri”, rozpowszechnione w grudniu 2014 r., pozwalają na zidentyfikowanie, gołym okiem lub za pomocą powiększenia tych fotografii, wszystkich istotnych cech wcześniejszego wzoru.
W tym kontekście Sąd oddalił argumenty Pumy, zgodnie z którymi nikogo nie interesowały buty Rihanny w grudniu 2014 r., a zatem nikt nie dostrzegł wcześniejszego wzoru. W grudniu 2014 r. Rihanna była bowiem gwiazdą pop znaną na całym świecie. Oznacza to, że jej fani i środowiska wyspecjalizowane w dziedzinie mody już przejawili w tym czasie szczególne zainteresowanie butami noszonymi przez nią w dniu podpisania umowy, na mocy której gwiazda została dyrektorką artystyczną Pumy.
W świetle tych okoliczności zdaniem Sądu EUIPO miało prawo przyjąć, że wcześniejszy wzór został ujawniony w grudniu 2014 r. w sposób umożliwiający unieważnienie prawa do zarejestrowanego wzoru.
REKLAMA
Unijne znaki towarowe i wzory wspólnotowe są skuteczne na całym obszarze Unii Europejskiej. Unijne znaki towarowe współistnieją ze znakami krajowymi. Wzory wspólnotowe współistnieją ze wzorami krajowymi. Zgłoszenia unijnych znaków towarowych i wzorów wspólnotowych kierowane są do EUIPO. Odwołanie od jego decyzji może zostać wniesione do Sądu.
Źródło: Wyrok Sądu Unii Europejskiej z 6 marca 2024 r. - sprawa T-647/22 - Puma przeciwko EUIPO - Handelsmaatschappij J. Van Hilst (Chaussure).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA