Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Zmiany mają na celu umożliwienie wprowadzenia rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń określonych pracowników pomocy społecznej.
Zakres zmian ustawy o pomocy społecznej
Proponowana zmiana ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw umożliwi Radzie Ministrów przyjmowanie programów rządowych, które będą mogły dofinansować wynagrodzenia:
- pracowników pomocy społecznej,
- pracowników sytemu pieczy i wsparcia rodziny,
- pracowników samorządowych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
Proponowana regulacja umożliwi również zwiększenie wsparcia na wykonywanie zadań własnych samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Pracownicy, których dotyczy zmiana
Proponowana zmiana ustawy dotyczy pracowników zatrudnionych przy organizacji i realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej. Są to pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie, realizujący zadania wynikające bezpośrednio z ustawy o pomocy społecznej.
Zakres obowiązków pracowników pomocy społecznej jest ogromny. Wymagany w tych zawodach poziom kompetencji własnych i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z innymi zawodami. Kadra pomocy społecznej pełni bardzo ważną rolę w realizacji zadań państwa oraz samorządów na rzecz rodzin i osób wymagających wsparcia.
Organizacja opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 jest ważnym zadaniem umożliwiającym rodzicom godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym. Ze względu na wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej i zwiększenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów zasadne jest wsparcie finansowe wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej.