Osoby niepełnosprawne: Sejm zajmie się prezydenckim projektem ustawy o asystencji osobistej
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest asystencja osobista
Usługa asystencji osobistej polega na udzielaniu indywidualnego wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w wykonywaniu czynności, których nie mogą wykonywać na równi z innymi osobami.
REKLAMA
Celem usługi asystencji jest realizacja prawa do udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, aktywności zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem ich wolności osobistej i niezależności w życiu osobistym.
Zakres regulacji ustawy
Projektowana ustawa reguluje warunki nabywania prawa do usługi asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, zasady przyznawania oraz realizacji tej usługi, a także właściwość organów w sprawach usługi asystencji.
Usługa asystencji będzie mogła obejmować wsparcie w następujących zakresach:
- czynności samoobsługowe (w tym utrzymanie higieny osobistej);
- prowadzenie gospodarstwa domowego;
- komunikowanie się z otoczeniem;
- poruszanie się i przemieszczanie;
- podejmowanie aktywności życiowej (społecznej i zawodowej).
REKLAMA
Według projektu ustawy świadczenie usługi asystencji osobistej będzie się opierać na spersonalizowanym planie wsparcia. Ma być on tworzony indywidualnie dla każdego użytkownika asystencji i przy jego udziale. W ten sposób będzie zagwarantowana największa efektywność wsparcia.
Regulacje zawarte w projekcie ustawy mają być pierwszym etapem systemowego rozwiązania w zakresie asystencji osobistej. To wsparcie powinno w pierwszej kolejności trafić do osób, które bez tego wsparcia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.
Asystencja finansowana z budżetu państwa
Projekt zakłada, że usługa asystencji osobistej będzie finansowana z budżetu państwa i bezpłatna dla każdego użytkownika usługi. Organizatorem usługi, odpowiedzialnym za realizację tego zadania publicznego, będzie powiat. Projektowana ustawa przewiduje możliwość wykonywania przez powiat zadania świadczenia usługi asystencji zarówno przez własne jednostki organizacyjne, przez gminy, organizacje pozarządowe i podmioty prywatne.
Według projektu ustawy, większość jej przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Projekt ustawy Marszałek Sejmu skierował do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat