5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.
REKLAMA
REKLAMA
- Prezydencki projekt ustawy wpłynął do Sejmu
- Asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami – jakie będą zmiany?
- Kto zapłaci za asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami?
Prezydencki projekt ustawy wpłynął do Sejmu
W poniedziałek na stronach Sejmu został opublikowany projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Przewiduje on od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie.
Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji.
REKLAMA
Asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami – jakie będą zmiany?
Według prezydenckiego projektu asystencja osobista jest usługą społeczną o charakterze spersonalizowanego wsparcia (udzielanego w relacji jeden na jeden) dopasowanego do użytkownika usługi, niezbędnego do prowadzenia możliwie pełnego, samodzielnego życia. Obejmuje ona różne formy wsparcia w czynnościach, których użytkownik usługi ze względu na ograniczenia funkcjonalne nie może wykonać samodzielnie, a które są niezbędne, by prowadził aktywne życie i pełnił różne role społeczne, rodzinne, a także – jeśli to możliwe – zawodowe.
Wsparcie może obejmować czynności samoobsługowe, utrzymanie higieny osobistej, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikowanie się z otoczeniem, poruszanie się i przemieszczanie oraz podejmowanie aktywności życiowej (społecznej i zawodowej).
Kto zapłaci za asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami?
W przygotowanym projekcie ustawy przyznawanie i realizowanie usługi asystencji osobistej jest zadaniem zleconym, finansowanym z budżetu państwa, bezpłatnym dla każdego użytkownika usługi – niezależnie od wysokości dochodów jego i jego rodziny. Powiat ma być organizatorem usługi asystencji osobistej, odpowiedzialnym za realizację tego zadania publicznego.
Roczny koszt asystencji osobistej szacowany jest na 5 mld zł.
Z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wynika, że w 2021 r. w Polsce było ogółem ponad 5,4 mln osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich udział mężczyzn wynosił 45,1 proc., a kobiet 54,9 proc. Tym samym liczba osób z niepełnosprawnościami w Polsce stanowiła 14,3 proc. ludności kraju.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA