Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia zbrodnia. Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
Adam Bodnar przywracanie praworządności zbrodnia / Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia zbrodnia. Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat] / ShutterStock

Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia zbrodnia.

Współpraca nowego rządu RP z Radą Europy

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, odbyło się dziś (4.03.2024) spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Tematem rozmowy był różne aspekty bieżącej oraz przyszłej współpracy nowego rządu RP z Radą Europy oraz budowanie mechanizmów przywracających praworządność w Polsce. Rozmawiano także o rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przywrócenia Praworządności i Porządku Konstytucyjnego

Jak podkreślił szef resortu sprawiedliwości praworządność jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej, Rady Europy i zrzeszonych w UE Państw. Dlatego też zarówno rząd, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza i planuje zmiany (legislacyjne i poza legislacyjne), które mają w naszym kraju przywrócić dbałość o prawa i wolności obywatelskie.
Wśród działań, które już zostały podjęte jest m.in. powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przywrócenia Praworządności i Porządku Konstytucyjnego, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej, projekt ustawy o zmianie ustawy o KRS i projekt, który zakłada rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Action Plan w sprawie przywracania praworządności

Podczas lutowego posiedzenia ogólnego Rady Unii Europejskiej Minister Adam Bodnar zaprezentował Plan Działania (tzw. Action Plan) ws. przywracania praworządności, na który składają się planowane fundamentalne zmiany legislacyjne. Główne punkty planowanej reformy dotyczą rozwiązania problemów z Krajową Radą Sądownictwa, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i stworzenie instytucjonalnego systemu wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, nie tylko w kwestiach ustrojowych, ale także w sprawach dotyczących ochrony praw człowieka – skarg osób ze środowisk LGBT+, uchodźców czy kryzysu na granicy polsko- białoruskiej.
Elementem przywracania ładu prawnego jest także zaprezentowany dziś przez Ministra Bodnara pakiet rozwiązań legislacyjnych uzdrawiających Trybunał Konstytucyjny. Wprowadzone w życie pozwolą odtworzyć system kontroli prawa w zgodzie z polską Konstytucją i co równie ważne, przywrócą poczucie bezpieczeństwa prawnego obywatelom.

Rozszerzenia pojęcia zbrodnia

Minister Sprawiedliwości i Zastępca Sekretarza Generalnego Rady Europy rozmawiali również o agresji Rosji na Ukrainę. Polska, jak przypomniał minister Bodnar, od początku wojny wspiera Ukrainę na wielu płaszczyznach. Szef resortu od dawna podkreśla konieczność powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. zbrodni agresji, której ofiarą padł naród ukraiński.
Polska zabiegała także o rozszerzenia pojęcia zbrodnia, tak by w tej definicji zawierały się nie tylko zbrodnie wojenne, ale też zbrodnie przeciwko ludzkości i inne zbrodnie okrucieństwa dokonywane przez rosyjskiego agresora na narodzie i państwie ukraińskim. Jednym z najważniejszych osiągnięć jest powołanie pod egidą Rady Europy Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy, którego zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie informacji o szkodach wyrządzonych przez agresję Federacji Rosyjskiej. 

Działania polskich prokuratorów

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Polscy prokuratorzy zaangażowani są w działania międzynarodowego zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych (JIT) i współpracują z prokuratorami z Eurojust i Ukrainy, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie metod kryminalistycznych stosowanych w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych. Polska zaangażowana jest także w prace ICPA (Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie). Organizacja ta została powołana w lipcu u.br. przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Pod jej egidą współpracują niezależni prokuratorzy z różnych krajów – wymieniają się dowodami i ustalają wspólną strategię.
Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podjęły także działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców tych przestępstw i ich dokumentowanie. Polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy. Minister Bodnar po raz kolejny potwierdził determinację Rządu Polskiego w procesie wspierania walczącej Ukrainy, zarówno w stosunkach bilateralnych jak i na forum międzynarodowym.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...