Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązuje nowe rozporządzenie
- Wykrycie zagrożenia skażeniem lub jego wystąpienie
- Sygnały alarmowe
- Komunikaty ostrzegawcze
Obowiązuje nowe rozporządzenie
Od 2 marca 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach.
REKLAMA
Załączona do rozporządzenia tabela określa sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze.
Wykrycie zagrożenia skażeniem lub jego wystąpienie
W przypadku:
- wykrycia zagrożenia skażeniami lub
- stwierdzenia wystąpienia skażeń
organy i jednostki organizacyjne krajowego systemu wykrywania skażeń i alarmowania niezwłocznie powiadamiają właściwy terytorialnie organ administracji publicznej.
Organ ten podejmuje decyzje o wprowadzeniu lub ogłoszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego, a także o ich odwołaniu. Przy czym sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze wykorzystuje się:
- w sytuacji rzeczywistego zagrożenia lub
- w celu przeprowadzenia treningów lub ćwiczeń.
Wykorzystanie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów wykrywania i alarmowania jest możliwe po ogłoszeniu rozpoczęcia treningów lub ćwiczeń w środkach masowego przekazu i w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie. Ogłoszenie zawiera informacje o zakresie i zasięgu terytorialnym prowadzonego treningu lub ćwiczenia. Wymagane jest także 24-godzinne wyprzedzenie.
Sygnały alarmowe
W przypadku sygnałów alarmowych do ogłoszenia alarmu i jego odwołania wykorzystuje się akustyczny system alarmowy, środki masowego przekazu oraz wizualny sygnał alarmowy.
W celu ogłoszenia alarmu wykorzystuje się:
- sygnał akustyczny – modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut;
- środki masowego przekazu, w których powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź słowna: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.) dla ………………….”;
- wizualny sygnał alarmowy w postaci znaku koloru żółtego w kształcie trójkąta lub, w uzasadnionych przypadkach, innej figury geometrycznej.
Z kolei do odwołania alarmu wykorzystuje się:
- sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut;
- środki masowego przekazu, w których powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź słowna: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.) dla ………………….”.
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty ostrzegawcze dzielą się na dwie kategorie:
- uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami;
- uprzedzenie o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska.
REKLAMA
W razie uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami w środkach masowego przekazu powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź słowna: „Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie ………………….…. około godz. …… min. …………... może nastąpić skażenie (podać rodzaj skażenia) w kierunku (podać kierunek)”. W celu odwołania komunikatu w środkach masowego przekazu powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź słowna: „Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu (podać rodzaj skażenia) dla ………………………”.
Natomiast w przypadku uprzedzenia o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska w środkach masowego przekazu powtarzana jest trzykrotnie zapowiedź słowna: „Informacja o zagrożeniu i sposobie postępowania mieszkańców (podać rodzaj zagrożenia, spodziewany czas wystąpienia i wytyczne dla mieszkańców)”. W celu odwołania komunikatu w środkach masowego przekazu trzykrotnie powtarzana jest zapowiedź słowna: „Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu (podać rodzaj klęski) dla ………………………”.
Podstawa prawna:
- § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2024 r. poz. 290)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA