Koniec ze sznyclem, filetem i szynką. Nie będzie można stosować nazw towarów pochodzenia zwierzęcego dla produktów roślinnych
REKLAMA
REKLAMA
Zakazane nazwy produktów
REKLAMA
Dekret opublikowany przez francuski rząd to odpowiedź na żądania sektora produktów mięsnych. Nazwy takie jak: filet, sznycel, antrykot czy szynka będą zarezerwowane dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Do tej pory produkty pochodzenia roślinnego, tzw. zastępniki, mogły być nazywane tak jak produkty pochodzenia zwierzęcego. Branża wytwarzająca produkty mięsne sprzeciwiała się tej praktyce, podnosząc argument, że wprowadza to konsumenta w błąd.
REKLAMA
To nie pierwsze próby unormowania nazw produktów. Pierwszy dekret w tej sprawie rząd francuski opublikował 22 czerwca 2022 roku, ale został on wtedy skierowany do poprawek w Radzie Stanu, organu opiniującego projekty ustaw, proponowanych przez rząd poprzez dekrety. Nowy tekst zakazuje również "wszelkich metod promowania produktów pochodzenia roślinnego terminologią, która w jakiś sposób nawiązuje do gatunków zwierząt, ich morfologii czy anatomii".
Jaka kara za nieprzestrzeganie prawa
A co z produktami ze składnikami pochodzenia zwierzęcego? Produkty, które zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego, ale w ich skład wchodzą rośliny, nie są poddane powyższej zasadzie, o ile respektują stosunek procentowy, określony w dekrecie. Takimi produktami są w dużej mierze wędliny, takie jak chorizo, kiełbasy czy cordon bleu.
Jak to nowe prawo ma się do innych krajów UE? Nowe prawo dotyczy jedynie produktów produkowanych we Francji, zatem produkty roślinne produkowane w innych krajach UE nadal będą mogły być sprzedawane pod nazewnictwem, zarezerwowanym we Francji dla produktów zwierzęcych.
Za nieprzestrzeganie nowego prawa dekret przewiduje kary dla producentów o maksymalnej wartości 1500 euro w przypadku osoby fizycznej i 7500 euro w przypadku firmy.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
awm/ zm/
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę kupując mięso?
Wegetarianizm a geny. Rezygnacja z jedzenia z mięsa może mieć podłoże biologiczne
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA