Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przyjętym przez rząd. Organem odpowiedzialnym za przedłożenie projektu jest Ministerstwo Infrastruktury.
- Rozwiązania planowane w projekcie
- Przewozy tylko dla podmiotów uprawnionych
- Eliminacja nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym
- Obowiązek przechowywania dokumentów
Rozwiązania planowane w projekcie
Projekt ustawy nowelizującej ustawę z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2201, ze zm.) zakłada:
- wprowadzenie przepisów zakazujących zlecania krajowego przewozu drogowego, międzynarodowego przewozu drogowego oraz przewozu kabotażowego podmiotowi nieuprawnionemu, w szczególności nieposiadającemu wymaganego zezwolenia lub licencji,
- zmianę i ustanowienie nowych sankcji w postaci kar pieniężnych za niestosowanie się do wprowadzonych poprzez projekt ustawy obowiązków,
- uzupełnienie katalogu kar pieniężnych, jakie mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia.
Przewozy tylko dla podmiotów uprawnionych
Projektowana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym ma na celu uregulowanie zasad zlecania krajowego przewozu drogowego rzeczy, międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy oraz przewozu kabotażowego przez podmioty wykonujące inne czynności związane z przewozem jako spedytorzy, nadawcy lub podwykonawcy tych podmiotów.
Obecnie kwestia ta nie jest odpowiednio uregulowana przepisami ustawy o transporcie drogowym. Z tego względu należy wprowadzić przepisy zobowiązujących wspomniane wyżej podmioty do zlecania:
- krajowego przewozu drogowego rzeczy,
- międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy lub
- przewozu kabotażowego rzeczy
podmiotom uprawnionym do wykonywania takiego przewozu, czyli posiadającym odpowiednie zezwolenie lub licencję.
Eliminacja nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym
Projektowana nowelizacja pozwoli na wyeliminowanie nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym polegających na zlecaniu usług transportu drogowego podmiotom nieposiadającym stosownych uprawnień przewozowych.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
W tym zakresie, podmiot wykonujący inne czynności związane z przewozem drogowym jako spedytor, nadawca lub podwykonawca tych podmiotów, przed zleceniem przewozu drogowego będzie obowiązany do:
- sprawdzenia posiadania przez przewoźnika drogowego, któremu zamierza zlecić przewóz drogowy, wymaganych dokumentów uprawniających do wykonania danego rodzaju przewozu drogowego oraz dokumentów związanych z przewożonym ładunkiem, a także do
- wystawienia i przekazania przewoźnikowi drogowemu dokumentu potwierdzającego zlecenie.
Obowiązek przechowywania dokumentów
Ponadto podmiot wykonujący inne czynności związane z przewozem drogowym jako spedytor, nadawca lub podwykonawca tych podmiotów, będzie obowiązany do:
- przechowywania przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zlecono przewóz,
- przedstawienia, na żądanie organów kontrolnych, kopii lub oryginałów dokumentów uprawniających przewoźnika do wykonania danego rodzaju przewozu drogowego, dokumentów związanych z przewożonym ładunkiem oraz dokumentu potwierdzającego zlecenie.
Projekt ustawy przewiduje jednocześnie zmianę i ustanowienie nowych sankcji w postaci kar pieniężnych za niestosowanie się do wprowadzonych obowiązków.