Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]
REKLAMA
REKLAMA
W poniedziałek 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.
REKLAMA
Kasowy PIT - jak to ma działać
Jak czytamy w tym projekcie, kasowy PIT ma polegać na tym, że przedsiębiorcy objęci tą możliwością będą mogli płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę. Natomiast koszty uzyskania przychodu ci przedsiębiorcy będą mogli uwzględniać (odliczać od przychodu) w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Ale uwaga!. Z omawianych założeń wynika też, że po upływie 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę.
Kasowy PIT - dla kogo?
Kasowy PIT będą mogli wybrać - jako fakultatywny a nie obowiązkowy sposób rozliczania podatku dochodowego - przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
Uwaga! Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.
Jak czytamy w założeniach omawianego projektu, kasowy PIT znajdzie zastosowanie wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B), tj. przychód i koszty uzyskania przychodów podatnik będzie rozpoznawał w sposób kasowy, gdy stroną transakcji będzie inny przedsiębiorca.
Prawo wyboru kasowego PIT będą mieli podatnicy osiągających przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym oraz podatnicy opłacający od przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kasowy PIT - od kiedy?
REKLAMA
Założenia omawianego projektu nie wskazują terminu wejścia w życie przepisów dot. kasowego PIT. Wskazano jedynie, że Rada Ministrów ma przyjąć ten projekt i przekazać do Sejmu w II. kwartale 2024 roku. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów (np. wiceministra Nenemana) wynika, ze nie powinniśmy się spodziewać wejścia w życie nowych przepisów podatkowych wcześniej niż w 2025 roku.
Ale warto też zauważyć, że kasowy PIT, jako możliwość zapłaty podatku dochodowego przez przedsiębiorców dopiero po otrzymaniu pieniędzy z tytułu zapłaconej faktury widnieje pod nr 5. na liście 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów - czyli obietnicach wyborczych Koalicji Obywatelskiej złożonych w ostatnich wyborach parlamentarnych. Być może powody politycznej natury sprawią, że omawiane przepisy wejdą w życie wcześniej niż od nowego roku.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat