Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
- Rządowy program „Dobry Start”
- Interpelacja w sprawie rozszerzenia programu o studentów
- Odpowiedź na interpelację poselską
Rządowy program „Dobry Start”
Rządowy program „Dobry Start” jest realizowany od 2018 r. Zakłada on jednorazowy zasiłek 300 złotych dla rodziców i opiekunów dzieci uczących się. W zamyśle program ma wspierać rodzicielskie wydatki związane z pójściem dziecka do szkoły, czyli z zakupem podręczników i wyprawki.
REKLAMA
W 2019 r. program został rozszerzony o uczniów szkół policealnych i słuchaczy szkół dla dorosłych.
Interpelacja w sprawie rozszerzenia programu o studentów
W sprawie rządowego programu "Dobry start" grupa posłów złożyła interpelację (nr 1048) do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Interpelacja dotyczy kwestii rozszerzenia programu „Dobry Start” o studentów. Posłowie podkreślają koszty, jakie ponoszą rodzice studentów - nie tylko na zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych czy kosztów dojazdu na zajęcia, ale często też na wynajem domu studenckiego, mieszkania czy pokoju.
W związku z powyższym padło pytanie, czy resort edukacji planuje rozszerzyć grupę odbiorców programu „Dobry start” o studentów. Posłowie zapytali też, czy w przyszłości jest szansa na dalsze rozszerzenie grup, np. o dzieci przedszkolne.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Odpowiedź na interpelację poselską
Odpowiedzi na interpelację udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stwierdziła ona, że świadczenie „Dobry Start” przysługuje w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia;
- przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
REKLAMA
Przepisy regulujące program „Dobry Start” jako szkołę definiują szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Świadczenie „Dobry Start” przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w wyżej zdefiniowanej szkole.
Świadczenie „Dobry Start” nie przysługuje natomiast na studentów szkół wyższych. Na dziecko powyżej 18 roku życia, które kontynuuje naukę w szkole wyższej przysługuje wsparcie materialne z innych systemów wsparcia takich jak stypendia dla studentów oraz preferencyjne kredyty studenckie.
Świadczenie „Dobry Start” nie przysługuje także na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. „zerówka”) zarówno w szkole podstawowej, jak również w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
Jak poinformowała Gajewska, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace nad zmianą warunków przyznawania świadczenia „Dobry Start”.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat