Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.
Projekt nowelizacji ustawy
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy z 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz.U. z 2073 r. poz. 1073).
Projekt zakłada zmianę określenia długości pełnienia funkcji sołtysa, będącej jednym z warunków uzyskania świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Okres pełnienia funkcji sołtysa
Zdaniem projektodawców okres pełnienia funkcji sołtysa, uprawniający do świadczenia pieniężnego, powinien trwać nie krócej niż 90 miesięcy. Według obecnie obowiązujących przepisów, świadczenie przysługuje, jeśli funkcja sołtysa byłą sprawowana przez okres co najmniej dwóch kadencji i nie mniej niż przez 8 lat.
Propozycja nowelizacji wynika z trudności, na jakie można się natknąć przy określaniu czasu sprawowania funkcji sołtysa. W poszczególnych sołectwach sołtysi wybierani są bowiem w różnych terminach, pojawiają się też różnice w długości kadencji. Zmiana umożliwi przyznanie świadczenia pieniężnego tym sołtysom, którzy pełnili tę funkcję przez okres nie krótszy niż 90 miesięcy i których wnioski o przyznanie tego świadczenia zostały odrzucone.
Świadczenie pieniężne
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa jest przyznawane na wniosek osoby uprawnionej.
Obecnie świadczenie jest przyznawane w wysokości 300 zł. Od 1 marca 2024 r. świadczenie zostanie zrewaloryzowane i wówczas jego wysokość wyniesie 336,36 zł.
Marszałek Sejmu skierował projekt ustawy do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych. Projekt jest opiniowany przez organizacje samorządowe.