Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, która rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Zgodnie z prawem kanonicznym, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy).
- Środa Popielcowa w Kościele katolickim - początek Wielkiego Postu
- W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy św.
- Środa Popielcowa w prawie kanonicznym
Środa Popielcowa w Kościele katolickim - początek Wielkiego Postu
Dziś 14 lutego 2024 roku w Kościele katolickim Środa Popielcowa, rozpoczynająca trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowujący wiernych do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego, w tym roku Środa Popielcowa jest dniem solidarności z ofiarami wojny na Ukrainie. W ramach ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w kraju, po każdej mszy św. będą zbierane środki na wsparcie seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. Fundusze zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.
W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy św.
W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy św., mimo to Kościół zaleca udział w liturgii - ze względu na pokutny charakter tego dnia.
W czasie mszy św. ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Symbolowi temu towarzyszą wypowiadane przez kapłana słowa: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Jest to gest uznania swojej zależności od Boga.
Środa Popielcowa w prawie kanonicznym
Zgodnie z prawem kanonicznym, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy), czyli ograniczenie się do spożycia trzech posiłków - dwóch lekkich i jednego do syta, oraz post jakościowy - a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18. roku życia i powyżej 60. roku życia, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia.