REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej [transmisja na żywo]. Prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Posiedzenie Rady Gabinetowej dziś od godz. 13. Radę zwołał prezydent Andrzej Duda, aby z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach.
rozwiń >

Dziś o godz. 13 posiedzenie Rady Gabinetowej

REKLAMA

Posiedzenie Rady Gabinetowej, którą zwołał prezydent Andrzej Duda, zaplanowane na dzień dzisiejszy, rozpoczęło się o godz. 13. Spotkanie dotyczy kwestii strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, energetyki jądrowej oraz modernizacji armii. Posiedzenie zostało podzielone na część jawną i niejawną, część jawna jest transmitowana w mediach.

REKLAMA

Prezydent, informując o zwołaniu posiedzenia Rady, powiedział: "Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i spokojnie przedyskutować kwestie tego, jak rząd postrzega te inwestycje, jak rząd zamierza dalej realizować te inwestycje, jakie w tym zakresie zostały już podjęte działania, jakich działań możemy spodziewać się w przyszłości".

Natomiast premier Donald Tusk, potwierdzając obecność na spotkaniu, stwierdził: "Chętnie podzielę się informacjami, one są dostępne w przestrzeni publicznej, ale jeśli pan prezydent potrzebuje zwołania Rady Gabinetowej, żeby się dowiedzieć, co z CPK, czy z energią atomową w Polsce, to możemy przecież spokojnie na takim spotkaniu wszystko powiedzieć".

Rada Gabinetowa 13 lutego [transmisja na żywo]

13 lutego 2024 r. (wtorek) o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu Rady Gabinetowej. Początek posiedzenia będzie otwarty dla mediów.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach: Facebook https://www.facebook.com/prezydentpl/ oraz platformie X https://x.com/prezydentpl/

Oświadczenie Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Gabinetowej

Po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił oświadczenie dla mediów. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP udostępniło transmisję online na platformie X https://x.com/prezydentpl/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada Gabinetowa poświęcona strategicznym inwestycjom

REKLAMA

Podczas Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda chce rozmawiać o tym, aby powstały strategiczne inwestycje, chodzi o energetykę jądrową, o zbrojenia oraz CPK; rząd powinien wziąć się do roboty i po to jest to spotkanie - powiedział dzisiaj szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

"Prezydent oczekuje, że te projekty będą robione i m.in. dlatego ta Rada będzie zamknięta dla mediów, bo chciałby spokojnie o tym rozmawiać. Gdyby Rada była otwarta dla mediów, tak jak sugerowali niektórzy politycy PO, to wówczas byłby medialny spektakl. (...). Albo my potrzebujemy w Polsce atomu, albo my potrzebujemy CPK i zbrojeń - potrzebujemy, albo robimy wymówki. I dziś rząd powinien po prostu wziąć się do roboty i po to (jest) to spotkanie" - powiedział Mastalerek.

Mastalerek wyraził nadzieję, że Rada Gabinetowa poprawi relacje prezydenta z premierem Donaldem Tuskiem. Przekazał, że na początku Rady będzie kurtuazyjne przywitanie w obecności mediów i krótkie wystąpienie, a później część zamknięta, merytoryczna.

Prezydentowi zależy na realizacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych

"Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na realizacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych, od których zależy rozwój i bezpieczeństwo Polski w nadchodzących latach, w nadchodzących dekadach" – powiedział dzisiaj Minister Wojciech Kolarski w Radiu Wnet.

"Prezydent będzie zadawał pytania Premierowi, Ministrom o jasne stanowisko w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, elektrowni atomowych, dalszej rozbudowy portów i rozpoczętych programów modernizacyjnych polskiej armii" – mówił Minister Kolarski. – Jakie jest jasne stanowisko rządu w tych sprawach, bo w ostatnim czasie te sygnały były sprzeczne i jaki jest stan ich realizacji – zaznaczył.

Wojciech Kolarski wskazywał, że to są przedsięwzięcia, które już zostały rozpoczęte. – To nie jest rozmowa na temat tego co należy zrobić, tylko co w tych sprawach się dzieje i jak ten plan jest realizowany – powiedział.

– Po dwóch miesiącach po rozpoczęciu działalności przez rząd Prezydent zwołuje Radę Gabinetową, żeby zapoznać się ze stanem spraw w najważniejszych kwestiach dotyczących inwestycji infrastrukturalnych – zaznaczył.

Minister, pytany o zapowiadane zmiany w Trybunale Konstytucyjnym mówił, że to są na razie informacje medialne, a do Prezydenta żaden projekt nie wpłynął. Jak dodał, na ten moment Kancelaria Prezydenta się nie wypowiada w tej sprawie. – Mamy Trybunał Konstytucyjny, mamy Konstytucję, mamy prawo, których należy przestrzegać – zaznaczył.

Lewica oczekuje wspólnego stanowiska rządu i prezydenta w kwestii rozwoju inwestycji

"Po Radzie Gabinetowej Lewica oczekuje wspólnego stanowiska rządu i prezydenta w kwestii rozwoju inwestycji, które napędzą naszą gospodarkę" - powiedział dzisiaj szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. "Budowa elektrowni atomowej czy CPK są niezbędne dla rozwoju kraju" - dodała.

Podkreśliła, że inwestycje takie jak budowa elektrowni atomowej czy Centralnego Portu Komunikacyjnego są niezbędne dla rozwoju naszego kraju. W kontekście CPK Żukowska powiedziała, że dla Lewicy szczególnie ważny jest komponent kolejowy oraz przyznała, że osobiście jest zwolenniczką budowy również komponentu lotniczego. "Potrzebna jest synergia lotnictwa i kolei" - stwierdziła.

Rada Gabinetowa - co to?

Prezydent może zwołać Radę Gabinetową na mocy art. 141 Konstytucji, w sprawach szczególnej wagi. Radę tę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta.

Decyzję o zainicjowaniu oraz przeprowadzeniu wspólnego posiedzenia, podejmuje wyłącznie Prezydent, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa (lub sprawy) jest na tyle istotna, że stanowi sprawę szczególnej wagi.

Rada Gabinetowa stanowi forum współpracy władzy wykonawczej, umożliwiające uzgodnienie wspólnego stanowiska. Nie przysługują jej jednak kompetencje Rady Ministrów. Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają zatem charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA