REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej [transmisja na żywo]. Prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej. Prezydent prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Posiedzenie Rady Gabinetowej dziś od godz. 13. Radę zwołał prezydent Andrzej Duda, aby z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach.
rozwiń >

Dziś o godz. 13 posiedzenie Rady Gabinetowej

REKLAMA

Posiedzenie Rady Gabinetowej, którą zwołał prezydent Andrzej Duda, zaplanowane na dzień dzisiejszy, rozpoczęło się o godz. 13. Spotkanie dotyczy kwestii strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, energetyki jądrowej oraz modernizacji armii. Posiedzenie zostało podzielone na część jawną i niejawną, część jawna jest transmitowana w mediach.

REKLAMA

Prezydent, informując o zwołaniu posiedzenia Rady, powiedział: "Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i spokojnie przedyskutować kwestie tego, jak rząd postrzega te inwestycje, jak rząd zamierza dalej realizować te inwestycje, jakie w tym zakresie zostały już podjęte działania, jakich działań możemy spodziewać się w przyszłości".

Natomiast premier Donald Tusk, potwierdzając obecność na spotkaniu, stwierdził: "Chętnie podzielę się informacjami, one są dostępne w przestrzeni publicznej, ale jeśli pan prezydent potrzebuje zwołania Rady Gabinetowej, żeby się dowiedzieć, co z CPK, czy z energią atomową w Polsce, to możemy przecież spokojnie na takim spotkaniu wszystko powiedzieć".

Rada Gabinetowa 13 lutego [transmisja na żywo]

13 lutego 2024 r. (wtorek) o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu Rady Gabinetowej. Początek posiedzenia będzie otwarty dla mediów.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach: Facebook https://www.facebook.com/prezydentpl/ oraz platformie X https://x.com/prezydentpl/

Oświadczenie Prezydenta RP po posiedzeniu Rady Gabinetowej

Po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił oświadczenie dla mediów. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP udostępniło transmisję online na platformie X https://x.com/prezydentpl/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada Gabinetowa poświęcona strategicznym inwestycjom

REKLAMA

Podczas Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda chce rozmawiać o tym, aby powstały strategiczne inwestycje, chodzi o energetykę jądrową, o zbrojenia oraz CPK; rząd powinien wziąć się do roboty i po to jest to spotkanie - powiedział dzisiaj szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

"Prezydent oczekuje, że te projekty będą robione i m.in. dlatego ta Rada będzie zamknięta dla mediów, bo chciałby spokojnie o tym rozmawiać. Gdyby Rada była otwarta dla mediów, tak jak sugerowali niektórzy politycy PO, to wówczas byłby medialny spektakl. (...). Albo my potrzebujemy w Polsce atomu, albo my potrzebujemy CPK i zbrojeń - potrzebujemy, albo robimy wymówki. I dziś rząd powinien po prostu wziąć się do roboty i po to (jest) to spotkanie" - powiedział Mastalerek.

Mastalerek wyraził nadzieję, że Rada Gabinetowa poprawi relacje prezydenta z premierem Donaldem Tuskiem. Przekazał, że na początku Rady będzie kurtuazyjne przywitanie w obecności mediów i krótkie wystąpienie, a później część zamknięta, merytoryczna.

Prezydentowi zależy na realizacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych

"Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na realizacji wielkich inwestycji infrastrukturalnych, od których zależy rozwój i bezpieczeństwo Polski w nadchodzących latach, w nadchodzących dekadach" – powiedział dzisiaj Minister Wojciech Kolarski w Radiu Wnet.

"Prezydent będzie zadawał pytania Premierowi, Ministrom o jasne stanowisko w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, elektrowni atomowych, dalszej rozbudowy portów i rozpoczętych programów modernizacyjnych polskiej armii" – mówił Minister Kolarski. – Jakie jest jasne stanowisko rządu w tych sprawach, bo w ostatnim czasie te sygnały były sprzeczne i jaki jest stan ich realizacji – zaznaczył.

Wojciech Kolarski wskazywał, że to są przedsięwzięcia, które już zostały rozpoczęte. – To nie jest rozmowa na temat tego co należy zrobić, tylko co w tych sprawach się dzieje i jak ten plan jest realizowany – powiedział.

– Po dwóch miesiącach po rozpoczęciu działalności przez rząd Prezydent zwołuje Radę Gabinetową, żeby zapoznać się ze stanem spraw w najważniejszych kwestiach dotyczących inwestycji infrastrukturalnych – zaznaczył.

Minister, pytany o zapowiadane zmiany w Trybunale Konstytucyjnym mówił, że to są na razie informacje medialne, a do Prezydenta żaden projekt nie wpłynął. Jak dodał, na ten moment Kancelaria Prezydenta się nie wypowiada w tej sprawie. – Mamy Trybunał Konstytucyjny, mamy Konstytucję, mamy prawo, których należy przestrzegać – zaznaczył.

Lewica oczekuje wspólnego stanowiska rządu i prezydenta w kwestii rozwoju inwestycji

"Po Radzie Gabinetowej Lewica oczekuje wspólnego stanowiska rządu i prezydenta w kwestii rozwoju inwestycji, które napędzą naszą gospodarkę" - powiedział dzisiaj szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. "Budowa elektrowni atomowej czy CPK są niezbędne dla rozwoju kraju" - dodała.

Podkreśliła, że inwestycje takie jak budowa elektrowni atomowej czy Centralnego Portu Komunikacyjnego są niezbędne dla rozwoju naszego kraju. W kontekście CPK Żukowska powiedziała, że dla Lewicy szczególnie ważny jest komponent kolejowy oraz przyznała, że osobiście jest zwolenniczką budowy również komponentu lotniczego. "Potrzebna jest synergia lotnictwa i kolei" - stwierdziła.

Rada Gabinetowa - co to?

Prezydent może zwołać Radę Gabinetową na mocy art. 141 Konstytucji, w sprawach szczególnej wagi. Radę tę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta.

Decyzję o zainicjowaniu oraz przeprowadzeniu wspólnego posiedzenia, podejmuje wyłącznie Prezydent, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa (lub sprawy) jest na tyle istotna, że stanowi sprawę szczególnej wagi.

Rada Gabinetowa stanowi forum współpracy władzy wykonawczej, umożliwiające uzgodnienie wspólnego stanowiska. Nie przysługują jej jednak kompetencje Rady Ministrów. Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają zatem charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem Prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań Rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA